facebook

Rabka-Zdrój na każdy krój PDF Print Adres email
Turystyka
Piątek, 23 marca 2012 07:58

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-03_rabka.jpgW tym miesiącu proponujemy Rabkę-Zdrój, miasto, które serwuje cały wachlarz możliwości aktywnego, jak i pełnego spokoju odpoczynku. W sam raz na kapryśną marcową pogodę.

 

Z Żywca do Rabki to niespełna 70 km. Kierujemy się na Suchą Beskidzką, następnie drogą nr 28 ciągle prosto, mijamy Maków Podhalański, później Jordanów. Przecinamy Zakopiankę, po około 10 km dojeżdżamy do celu. Uzdrowisko Rabka-Zdrój usytuowane jest w malowniczej kotlinie u podnóża Gorców. Roztaczają się tu wspaniałe widoki na masyw Lubonia Wielkiego należącego do Beskidu Wyspowego i położone na zachodzie pasmo babiogórskie.

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-03_rabka1.jpgHistoria pełna zdrowia
Historia tutejszego uzdrowiska wiąże się z występującymi tu źródłami solnymi i sięga lat trzydziestych XIII wieku, kiedy wojewoda krakowski upoważnił  cystersów do prowadzenia akcji osadniczej i wykorzystywania soli na potrzeby klasztoru. Znacznie później (połowa XIX wieku) przeprowadzono tu pierwszą analizę chemiczną solanki i skutków jej używania przez miejscową ludność. Stwierdzono, że zawierają  one m.in. jod i brom o stężeniu, które postawiło je na czołowym miejscu w Europie. Dało to podstawę dzisiejszemu uzdrowisku, które otwarto w 1864 roku. Osiem lat później otwarto Zakład Leczenia Dzieci. Specyficzny mikroklimat spowodował, że Rabka szybko rozwijała się, zwłaszcza jako uzdrowisko dziecięce zajmujące się schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego. Obecnie ośrodek posiada bogatą ofertę turystyczną i kulturalną, zaplecze gastronomiczne oraz obszerną bazę noclegową - oprócz sanatoriów są tu liczne domy wypoczynkowe, pensjonaty, pokoje gościnne i gospodarstwa agroturystyczne.

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-03_rabka2.jpgTam gdzie Park Zdrojowy
Park znajduje się w centrum miasta i zajmuje powierzchnię 30 ha. Należy do największych parków na terenie Małopolski. Zaczął powstawać 112 lat temu. Na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy Alei Jordana powstał kompleks dwóch, drewnianych pawilonów: Tężni Solankowej oraz Pijalni Wód. Znajdująca się pośrodku kolumna tężni to drewniany ruszt wypełniony gałęziami tarniny. Ze znajdującego się pod tężnią zbiornika, solanka wyprowadzana jest perforowanymi rurami na szczyt kolumny (na wysokość ok. 10 metrów) i opadając zrasza tarninę, tworząc jednocześnie wokół kolumny solankowy aerozol. Pod wpływem wiatru i słońca solanka intensywnie paruje tworząc bogaty mikroklimat, który działa podobnie jak rozbryzgujące się fale morskie. Spacerując wokół kolumny Tężni wdychamy minerały i mikroelementy znajdujące się w solance, które przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniają niedobór mikroelementów w organizmie człowieka i powodują wzrost odporności organizmu. Cząsteczki aerozolu mają również działanie bakteriobójcze, wobec tego działają korzystnie przy przewlekłych infekcjach. Kuracje szczególnie polecane są w przewlekłych i nawracających stanach zapalnych układu oddechowego oraz alergii. Profilaktycznie zalecane są palaczom, osobom pracującym w znacznym zapyleniu lub w wysokiej temperaturze oraz pracujących głosem.

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-03_rabkap.jpgWypad w góry
Miasto jest doskonałym punktem wyjścia w Gorce oraz Gorczańskiego Parku Narodowego. Park to wymarzone miejsce dla miłośników zarówno aktywnego wypoczynku, jak i ciszy i spokoju. Pośród chronionych praborów karpackich wytyczonych jest wiele szlaków, z których podziwiać można panoramę Podhala i Tatr. W Gorcach do dziś można natknąć się na wiele drapieżnych ptaków, wilka, jelenia, a nawet rysia i niedźwiedzia. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz, wznoszący się na wysokość 1311 m n.p.m. Poniżej szczytu znajduje się schronisko PTTK. Schronisko PTTK na Turbaczu położone jest na wysokości 1283 m. n.p.m. Jest tu ponad sto miejsc noclegowych w pokojach 2-3-4 i wieloosobowych, a także apartament 3-pokojowy z kompletnym wyposażeniem. W schronisku czynna jest restauracja serwująca pełne wyżywienie (w tym wyśmienite dania kuchni regionalnej), jadalnia dostępna dla turystów, a także kawiarnia. Nastrój schroniska podkreśla klimatyczna Sala Kominkowa. Na zdjęciu widok z Turbacza na panoramę Tatr.

Andrzej Kasprzyk

Źródło: www.rabka.pl
foto: Piotr Kuczaj/www.gorce24.pl/www.rabka.pl oraz www.turbacz.net

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-03_rabka3.jpgWarto zobaczyć:

• drewniany kościół (1606, 1744-1778), obecnie siedziba Muzeum im. Władysława Orkana, • kapliczka św. Floriana (XIX w.), • kościół św. Teresy i kapliczka zdrojowa z 1928 r., • stary cmentarz, • muzeum Gorczańskie Jana Fudali, • Państwowy Teatr Lalek „Rabcio”, • Muzeum Orderu Uśmiechu, • pozostałości zespołu dworskiego (XVIII w.), • kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny z początku XX w.

 

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :