facebook

Piekarnia - Cukiernia Czernichów PDF Print Adres email
Firmowy Wizytownik
Poniedziałek, 16 kwietnia 2012 07:12

Lokal - Żywiec ul. Słowackiego 11, (vis a vis „Ekonoma”).Piekarnia - Cukiernia Czernichów to firma rodzinna. Zarządza nią Janina Bronowska – technolog produkcji żywienia, mistrz piekarnictwa i cukiernictwa, pełniąca zarazem funkcję Wiceprzewodniczącej Komisji Egzaminacyjnej przy Beskidzkiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej.

 

Pani Janina dba o jakość produktów, dlatego szczególny nacisk kładzie na surowce użyte do ich przygotowania. Produkcja łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Tradycja to przede wszystkim stare, sprawdzone receptury oparte na naturalnych składnikach. Pieczywo produkowane jest na zakwasach pszennych i żytnich oraz podmłodach. Nowoczesność z kolei to urządzenia i technologie zastosowane w produkcji.

Ogromny wybór tortów weselnych i komunijnych to duży atut oferty zakładu. Produkty ZPC można podzielić na dwie grupy: wyroby piekarnicze (pieczywo) oraz cukiernicze (wyroby cukiernicze świeże i trwałe, ciastkarskie, cukiernictwo deserowe, torty i ciasta weselne). Obecnie cukiernia przygotowuje się do świąt wielkanocnych, komunii i wesel. Piekarnia Cukiernia Czernichów wykonuje najwyższej klasy torty weselne i komunijne, z uwzględnieniem najnowszych międzynarodowych trendów sztuki cukierniczej. Firma zajmuje się również produkcją lodów. W chwili obecnej ZPC Czernichów zatrudnia ponad 100 osób, a zatrudnienie co roku wzrasta o kolejne 10-15. Produkty firmy sprzedawane są na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Do bezpośrednich odbiorców należą: sieć sklepów Tesco, Carrefour, Hill, sieć detalicznej sprzedaży Makowscy oraz małe i średnie sklepy. Zakład prowadzi również sprzedaż we własnych lokalach firmowych. Posiada ich ponad 20. Piekarnia-Cukiernia Czernichów podpisała już pierwsze umowy franchisingu. Powstające w ten sposób kolejne lokale połączy nie tylko logo firmy z Czernichowa, ale również oryginalny wystrój, dobre produkty i wysoka kultura sprzedaży. Spółka Czernichów planuje również kolejną rozbudowę zakładu oraz doposażenie parku maszynowego, dzięki czemu dwukrotnie zwiększy moce produkcyjne oraz zatrudni kolejnych pracowników. Spółka jest jednym z nielicznych zakładów piekarniczo - cukierniczych na terenie byłego województwa bielskiego, które uzyskały Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 i Systemu Bezpieczeństwa Żywności HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points) - DS 3027E:2002. Certyfikowanie tego systemu stawia firmę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do konkurencji. Dla dużych sieci handlowych jest on bowiem czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy.

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-04_firmowy3.jpgPrzedsiębiorstwo korzystało z wielu dotacji Unii Europejskiej. Wysoką jakość wyrobów z Czernichowa doceniają nie tylko klienci, ale także stowarzyszenia branżowe i organizacje pracodawców. Firma otrzymała wyróżnienie KRAJOWY PRODUKT - PRZYSZŁOŚCIĄ POLSKI – przyznane w 2005 roku przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Może się pochwalić również tytułem „Firma z Jakością” – przyznanym za jakość produkcji i całokształt działalności, a zaledwie kilka dni temu pani Janina odebrała nominację do prestiżowej nagrody Orzeł Agrobiznesu 2012 przyznawanej pod patronatem Wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka. Pani Janina otrzymała również srebrną odznakę honorową „Za zasługi dla Województwa Śląskiego’’ oraz odznakę „Za zasługi dla rzemiosła”. Spółka angażuje się także w akcje społeczne. Janina Bronowska za działalność charytatywną, m.in. wspieranie Banku Chleba, otrzymała statuetkę „Dobrego Samarytanina”.

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-04_firmowy2.jpg"Aby zaspokoić potrzeby każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta, ciągle ulepszamy nasze smaczne i zawsze świeże wyroby". Janina Bronowska Właścicielka Piekarni - Cukierni Czernichów.