facebook

Bochnia - podziemna podróż w czasie PDF Print Adres email
Turystyka
Sobota, 26 maja 2012 06:59

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-05_bochia.jpgPodróż samochodem zajmie dwie godziny. Najprościej kierować się na Kraków, później szukać drogi w kierunku Tarnowa. Bochnia, położona jest 40 km na wschód od Krakowa. Znajdziemy tam najstarszą polską kopalnię soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami, wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Dziś zwiedzanie bocheńskiej kopalni nabrało zupełnie innego wymiaru.

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-05_bochnia2.jpgTrasa turystyczna wzbogacona niedawno o niespotykaną na skalę światową Podziemną Ekspozycję Multimedialną pozwala na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Ilustracją dla słów przewodnika są materiały filmowe wyświetlane w skali 1:1 na wkomponowanych w naturalną scenografię holoekranach. Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Zwiedzanie kończy się pobytem w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Podczas ok. 30 minutowego pobytu można skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajduje się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych. Czas pobytu w kopalni (zwiedzanie + pobyt w komorze Ważyn) wynosi 2,5 godz. Opcjonalnie za dodatkowe 15 zł program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami przez 120 metrowy odcinek zalanej komory.  Chronologia dodatkowo wzmocniona jest „obecnością” na trasie polskich władców, jako symboli konkretnych epok i towarzyszących im wydarzeń.
Na potrzeby projektu powstał także 17-minutowy film „Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza” wyreżyserowany przez Andrzeja Celińskiego – wybitnego dokumentalistę nominowanego do nagrody Oscara.
b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-05_bochnia3.jpgWszystkim, których zafascynowały uroki średniowiecza, proponujemy przedłużenie podróży w czasie przez wizytę w znajdującym się nieopodal kopalni Parku Archeologicznym. To rekonstrukcja wioski z XIII wieku, przypominająca dawną osadę z czasów powstania Bochni. Drewniane chaty, wiejskie zagrody oraz rzemieślnicy prezentujący dawne rzemiosła sprawią, że pobyt w Osadzie VI Oraczy ciekawie i nieszablonowo łączy niezwykłą lekcję historii z pobytem na świeżym powietrzu. Historię można poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest własnoręczna praca w warsztacie średniowiecznego rzemieślnika – jest to niezawodny sposób na to, aby poznać i zapamiętać historię wybranego zawodu.
Przyjemność zwiedzania bocheńskiej kopalni kosztuje w sezonie 35 zł. (bilet ulgowy kosztuje 27 zł). Można też skorzystać z biletów rodzinnych i za 99 zł zafundować zwiedzanie całej rodzinie. Przed wejściem do kopalni radzimy ubrać się nieco cieplej. Na dole temperatura wynosi ok. 14 – 16 stopni.b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-05_bochnia4.jpg

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :