facebook

Na Przegibku jest najlepsze schronisko PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Czwartek, 08 października 2009 09:26

Schronisko na Przegibku w Beskidzie Żywieckim jest najlepszym schroniskiem w Polsce. Tak wynika z rankingu opublikowanego w sierpniu przez magazyn turystyki górskiej „n.p.m.”. przegibRanking schronisk powstał w oparciu o spis obiektów, jaki w lipcu 2008 roku znajdował się na stronie internetowej PTTK. Przez cały rok redaktorzy i współpracownicy miesięcznika odwiedzili łącznie 64 schroniska. Aby wykluczyć przypadkowość, w każde z tych miejsc przychodzili dwukrotnie, za każdym razem anonimowo. Sprawdzali między innymi jakość wyżywienia, czy porcje żywnościowe są dostosowane do potrzeb turystów, jaka jest ich jakość oraz cena. Brali pod uwagę godziny otwarcia bufetu oraz specyficzne dla schronisk kwestie, jak możliwość spożywania własnych posiłków oraz czy w schronisku dostępny jest wrzątek i czy jego koszt nie jest przesadzony. Testowali również wszystko to, co związane jest z noclegami - wyposażenie pokoi, czystość, wygoda oraz dostępność schroniska o każdej porze dnia i nocy. Zwracali uwagę na warunki sanitarne, jakość, obsługę oraz ogólną atmosferę miejsca. W teście Przegibek wypadł lepiej niż schroniska w Tatrach, czy Bieszczadach.

- Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza, że drugie miejsce otrzymała bacówka na Rycerzowej - czyli nasze Beskidy górą - podkreśla Anna Front, która już od 22 lat prowadzi schronisko. Pomagają jej w tym mąż i dzieci. Przyznają, że turyści chwalą głównie posiłki. Specjalnością są naleśniki orawskie z twarogiem i smażoną cebulką. Dużym wzięciem cieszy się również ciasto drożdżowe z jagodami, które pani Anna zbiera w pobliskim lesie. Byliśmy, sprawdziliśmy. W jedną z sierpniowych sobót, tylko w ciągu godziny zniknęły trzy wielkie blachy tego wspaniałego wypieku. Pani Anna podkreśla, że dla turystów gotuje to samo co dla swojej rodziny. Żadnych mrożonek, czy dań gotowych. Każdy turysta może zjeść w schronisku również to, co sam ze sobą przyniósł. - To nie jest hotel, żebyśmy mieli wywieszać kartki z zakazami - tłumaczy pani Anna.

Nie po raz pierwszy dziennikarze nagradzają państwa Frontów. Dwa lata temu mąż pani Anny - Janusz - otrzymał tytuł Najlepszego GOPR-owca w plebiscycie Gazety Żywieckiej.

Tomasz Matlakiewicz

Jak wypadli?

Zwycięzcy plebiscytu
Schronisko PTTK na Przegibku (Beskid Żywiecki)
Bacówka PTTK na Rycerzowej (Beskid Żywiecki),
Bacówka pod Bereśnikiem (Beskid Sądecki),
Schronisko pod Łabskim Szczytem (Karkonosze),
Andrzejówka (Góry Kamienne).

Najniżej ocenione schroniska:
Schronisko na Stogu Izerskim (Góry Izerskie).
Kremenaros w Ustrzykach Górnych (Bieszczady)
Równica (Beskid Śląski),
Schronisko na Połoninie Wetlińskiej (Bieszczady),
Bacówka pod Trójgarbem (Góry Wałbrzyskie),

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :