facebook

Hołdymas zamiast dożynek PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Piątek, 06 listopada 2009 16:45

Jeleśnia, podobnie jak Węgierska Górka, nie organizuje dożynek. Dopiero w październiku, kiedy wszystkie prace w polu ustają, a plony są już zebrane, gazdowie świętują, ucztują i dziękują za wszystkie błogosławieństwa kończącego się roku. To świętowanie nazywa się Hołdymasem Gazdowskim.

Maria Płaza z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzyżówkach wręczając wójtowi chleb zastrzegła, że ma być sprawiedliwie podzielony pomiędzy wszystkie sołectwa.

W Jeleśni za plony dziękowano w sobotę 17 października. W siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury przy stołach spotkali się rolnicy, bacowie, gospodynie ze wszystkich kół w gminie, samorządowcy oraz zaproszeni goście. Podobnie jak przy dożynkach, Maria Płaza z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzyżówkach wręczyła wójtowi Władysławowi Mizi okrągły bochen chleba, wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Wójt obiecał dzielić go sprawiedliwie pomiędzy wszystkie wioski. Rolnikom i bacom wręczono podziękowania. Doceniono również tych, którzy niezawodnie sponsorują imprezy kulturalne w gminie. Do późnej nocy wspólnie bawiono się przy muzyce kapeli góralskiej, oglądano występy zespołów folklorystycznych i degustowano swojskie potrawy, których nie brakowało na żadnym stole.

TOMA

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :