facebook

Niecodzienna lekcja PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Piątek, 06 listopada 2009 17:01

Trwa kampania "Bezpieczne Dziecko"

Gmina Węgierska Górka
Do szkół podstawowych na terenie gminy Węgierska Górka 12 i 13 października przyjechała policja. Zjawili się też Bąbel i Pompon.

To nie żarty, czyli ostrożność nigdy nie zawadzi - to tytuł kolejnej serii wesołych przedstawień dla dzieci o tym, jak uniknąć zagrożeń czyhających na maluchy podczas spotkania z nieznajomymi, w trakcie zabawy na podwórku, w szkole, w lesie i nad wodą. W gminie Węgierska Górka trwa kampania Bezpieczne Dziecko. W edukacyjnych przedstawieniach wystąpiły wesołe postacie Bąbel i Pompon, a policjanci poprowadzili pogadanki i warsztaty.
Dzięki współpracy lokalnego samorządu i firmy Żywiec Zdrój działania dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, a szczególnie dzieci, prowadzone są w gminie od lat. Kampanie edukacyjne oraz świadomościowe dla dzieci i młodzieży organizowane są przy wsparciu Powiatowej Komendy Policji w Żywcu oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Węgierska Górka.
Tym razem, dzieci ze szkół podstawowych dowiedziały się od Bąbla i Pompona - aktorów Teatru Niewielki z Opola, w jakich sytuacjach wzywać pomocy, jak reagować w przypadku zaczepki obcych, co zrobić, jak i kiedy dzwonić na policję itp. Były konkursy, piosenki i dużo cennych rad przedstawionych w formie interaktywnej zabawy. Po przedstawieniu dzieci spotkały się z policjantem z wydziału prewencji.
- Przedstawienie jest jednym z elementów całorocznego programu „BEZPIECZNE DZIECKO”, który planujemy kontynuować przez kolejne lata - mówi wicewójt Marian Kurowski. - Planujemy również warsztaty edukacyjne, kurs jazdy na rowerze - zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego i zasadami zdobywania kraty rowerowej oraz „Dzień Bezpieczeństwa”.
W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs plastyczny dla szkół podstawowych na logo akcji. Oprócz działań edukacyjnych równolegle prowadzone są inwestycje poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców, budowa chodników oraz odnawianie oznaczeń poziomych i pionowych dróg, szczególnie w okolicy szkół, współfinansowane przez Żywiec Zdrój i samorząd gminy Węgierska Górka.
Kampanię rozpoczęła w kwietniu tego roku seria przedstawień „Bąbel w drodze do szkoły”. Uczniowie z klas I-III oraz przedszkolaki w ciekawy sposób i „na wesoło” dowiedziały się: jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, co to jest pobocze i jak się na nim zachowywać, jak bezpiecznie przechodzić na drugą stronę ulicy, po co są znaki drogowe i co oznaczają. Aktorzy występowali w różnych rolach, np. starszej osoby potrzebującej pomocy, kierowcy autobusu czy policjanta. Dzięki temu dzieci utrwalały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Po przedstawieniu dzieci uważnie słuchały prelekcji zaproszonych gości: policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu i strażaka z Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu. Na zakończenie dzieci otrzymały prezenty od firmy Żywiec Zdrój: odblaski i zakładki w formie linijki z telefonami alarmowymi.

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :