facebook

Popiersie generała PDF Print Adres email
Historia
Piątek, 06 listopada 2009 17:15

W Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu w 10 rocznicę nadania imienia Armii Krajowej odsłonięto popiersie gen. Stefana Grota Roweckiego.

Ilekroć kombatanci Armii Krajowej zawitają do tej szkoły, zawsze są witani w sposób szczególny.

Popiersie generała Grota Roweckiego zawisło w centralnym punkcie szkoły. W czwartek 22 października odsłonili je uroczyście Stanisław Suchanek, prezes żywieckiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, były dyrektor szkoły Jan Lubiński oraz obecna dyrektor Ewa Kaplyta. To już trzeci wizerunek pierwszego komendanta Armii Krajowej, który odsłonięto w szkołach na Żywiecczyźnie. Pierwsze kilka lat temu zawieszono w Gimnazjum numer 2 w Żywcu, kolejne w ubiegłym roku w Gimnazjum w Żabnicy. Wszystkie ufundował żywiecki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Żywcu. - W ten sposób chcemy oddać hołd pierwszemu dowódcy AK - podkreśla Stanisław Suchanek. - Pomysł aby umieszczać takie popiersia w szkołach zrodził się w naszym oddziale już kilka lat temu. Chcemy, aby pamięć o Grocie Roweckim i o Armii Krajowej kultywowano w młodszym pokoleniu.
Pamięć tą w żywieckiej Budowlance kultywuje się szczególnie. Szkoła od 10 lat nosi imię Armii Krajowej.
- Przed laty, mimo długich tradycji nasza szkoła nie miała patrona - wspominała podczas uroczystości dyrektor Ewa Kaplyta. - Zmieniło się to w 1999 roku za sprawą kombatantów, którzy byli częstymi gośćmi w naszej szkole. To oni wyszli z inicjatywą, aby nadać naszej szkole imię Armii Krajowej. To właśnie żołnierze AK, dziesięć lat temu, 15 października osobiście wnieśli do naszej szkoły sztandar z napisem Bóg Honor Ojczyzna. Położyli go na ołtarzu jak najcenniejszy skarb. W szkole od 2006 roku funkcjonuje Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej. Profesorowie, członkowie koła w swej działalności dbają m.in. o wyposażenie uczniów w system wartości, kształtujących osobowość młodych ludzi - umiłowania ojczyzny, dbałości o prawdę historyczną i odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. W styczniu 2009 roku powołano do życia Klub Historycznym im. Armii Krajowej z siedzibą w tej szkole.

Tomasz Matlakiewicz

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :