facebook

Kronika Kulturalna PDF Print Adres email
Kultura
Piątek, 06 listopada 2009 17:24

Listopad

Miejskie Centrum Kultury

Tomasz Drabina - akordeonista, kompozytor, aranżer oraz równie utalentowany Karol Jankowski, podczas koncertu DUO AKLIMATIK zorganizowanego 26 września w MCK udowodnili, że akordeon to instrument ponadczasowy. Muzycy zaprezentowali walce paryskie w stylu „musette”. Piękna kawiarniana muzyka na dwa akordeony urzekła licznie zgromadzoną publiczność, która nie żałowała gorących braw.

30 września Młodzieżowy Teatr Amatorski, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świnnej zaprezentował żywieckiej publiczności sztukę „Igraszki z diabłem”. Widzowie podziwiali dobrą grę aktorską oraz wspaniałe dekoracje. Sztukę wyreżyserowała Ewa Krzak.

3 października aktorzy Teatru Polskiego z Bielska Białej zagrali na scenie żywieckiego MCK doskonałą sztukę amerykańskiego pisarza Paula Potnera pt. SZALONE NOŻYCZKI. Reżyseria i opracowanie tekstu Marcin Sławiński, przekład Elżbieta Woźniak, opracowanie muzyczne Artur Smolis. Licznie zgromadzona publiczność świetnie się bawiła.

W dniach 6-7 października odbyły się przesłuchania w ramach III festiwalu Piosenki Religijnej p.t. „STREFA CHWAŁY”, w których uczestniczyły 24 zespoły. Regulamin konkursu nie ograniczał wieku wykonawców, mogli uczestniczyć wszyscy wykonujący utwory o tematyce chrześcijańskiej. Prezentowany repertuar opracowano w różnych stylach muzycznych, od poezji śpiewanej do rocka. Jury w składzie: Czesław Węglarz, Jarosław Kąkol, Mieczysław Pachowicz oceniali wykonawców w dwóch kategoriach: soliści i amatorskie zespoły wokalno - muzyczne. A oto laureaci w wieku do lat 15: soliści - Kasia Pal Gimnazjum w Rychwałdzie, Eliza Kania SP nr 5 w Żywcu, Katarzyna Wójcik Gimnazjum nr 2 w Żywcu, zespoły - Schola instrumentalno - wokalna KANTYCZKI z Jaworzna, Chór szkolny z Gimnazjum w Rychwałdzie, Schola EXODUS z Polanki Wielkiej. Laureaci w przedziale młodzież i dorośli : soliści - Adam Kamiński z Bielska Białej, Katarzyna Hulbój z Pewli Wielkiej, Żaneta Ranosz z Pewli Wielkiej, zespoły - wokalno - muzyczny AGAPE z Gilowic, wokalno-instrumentalny PO PROSTU z Pewli Wielkiej, duet FAMIREDO ze Ślemienia. Wszyscy laureaci zaprezentowali się podczas koncertu zorganizowanego 11 października w sali widowiskowej MCK.

Biblioteka samorządowa

Z okazji IX Dnia Papieskiego Biblioteka zorganizowała konkurs literacki pod hasłem „Jan Paweł II - Papież Wolności”. Udział w konkursie wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz jedna osoba dorosła - Waleria Prochownik. Wpłynęło 38 prac pisanych prozą lub wierszem. Jury postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. I kategoria - uczniowie szkół podstawowych: I m - Olga Dziedzic kl. III SP Węgierska Górka, II m - Gabriela Szypuła kl. VI SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Żywcu, III m równorzędne - Franciszek Dziedzic, Bartłomiej Hazuka i Marek Juraszek uczniowie SP Węgierska Górka. Kategoria II - uczniowie gimnazjów szkół średnich: I m - Irena Skórzak ZSBD w Żywcu, Szymon Michniuk ZSME w Żywcu, II m - Katarzyna Jaromin-Kaliciak Gimnazjum nr 2 w Żywcu, Sebastian Bucki Gimnazjum w Twardorzeczce, III m - Karolina Pudełko Gimnazjum Integracyjne w Łobzie, woj. Zachodniopomorskie ( zgłosiła swój udział przez internet) Róża Dawid ucz. ZSBD w Żywcu. Jury przyznało kilka wyróżnień, a szczególne wyróżnienie dla Walerii Prochownik, członkini GL GRONIE za wiersz pt. „Lekarz wiary”.

Zapomniani mieszkańcy Zabłocia - to temat lekcji dla uczniów III klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Materiał przygotowali pracownicy biblioteki w oparciu o wydawnictwa popularnonaukowe. Celem tych pogadanek z prezentacją multimedialną jest zaznajomienie uczniów z historią Żydów w Zabłociu, z ich obyczajami religijnymi, wskazanie miejsc, gdzie kiedyś znajdowały się obiekty ważne dla społeczności żydowskiej Zabłocia, uczenie tolerancji i szacunku dla kultury i religii żydowskiej.

13.10. w ramach Studium Wiedzy o Żywiecczyźnie odbył się wykład Macieja Magdziarza na temat: „Profesor Bronisław Janicki - badania antropologiczne Żywiecczyzny”. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Samorządowej.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej

TMZŻ wydało kolejny numer KARTY GRONI -VII /2009, który jest do nabycia w siedzibie towarzystwa.

6 października w klubie PAPIERNIK odbył się koncert charytatywny dla Pauliny, uczennicy SP nr 1 w Żywcu, a obecnie gimnazjalistki, która jest poważnie chora. W programie muzycznym wystąpili jej koledzy i koleżanki pod kier. Jerzego Grenia, zespoły tańca towarzyskiego pod kier. Edyty Mikołajczyk, zespoły tańca nowoczesnego pod kier. Niny Cichały oraz kapela ZPiT „Żywczanie”. W trakcie koncertu rozprowadzano cegiełki, a dochód przeznaczono na leczenie Pauliny.

Irena Czekaj

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :