facebook

Muszkieterzy zbierali krew PDF Print Adres email
Zdrowie i Uroda
Wtorek, 23 października 2012 08:48

Blisko 220 litrów krwi oddali mieszkańcy województwa śląskiego w ramach kampanii „Zbieramy Krew dla Polski”. Akcję honorowego krwiodawstwa zorganizowała, już po raz piąty, Grupa Muszkieterów, zrzeszająca właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché, oraz Polski Czerwony Krzyż.

Kampania odbyła się w 13 miastach województwa śląskiego, w tym w Bytomiu, Częstochowie, Lublińcu, Zawierciu i Żywcu, a także w Bielsku-Białej oraz Rydułtowach, gdzie miały miejsce dwie akcje. Między majem a lipcem mieszkańcy tych miejscowości mogli oddać krew w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiły się na parkingach sklepów Intermarché i Bricomarché. Do akcji przyłączyli się również pracownicy Grupy Muszkieterów, którzy 30 maja oddali krew w Centrali firmy w Poznaniu. 
Podczas tegorocznej kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, która trwała od początku maja do końca września, w całym kraju zebrano ponad 1500 litrów krwi. Honorowi krwiodawcy z województwa śląskiego oddali łącznie 218,620 litrów tego bezcennego daru życia. We wszystkich akcjach w regionie udział wzięło 487 osób. Najwięcej krwi udało się zebrać w Rydułtowach – 47,200 litrów.

                                       Ilość oddanej krwi/liczba dawców
Bielsko-Biała             14,85l/33
Bytom                              9,9l/22
Chybie                           17,1l/39
Częstochowa                6,3l/14
Knurów                           9,9l/22
Lubliniec                      33,3l/74
Pszczyna                     17,5l/39
Radlin                           17,1l/38
Ruda Śląska                 3,5l/7
Rydułtowy                   47,2l/106
Strumień                     20,2l/45
Zawiercie                    16,2l/36
Żywiec                            5,4l/12

-Poprzez naszą akcję pragniemy promować honorowe krwiodawstwo oraz zwiększać wiedzę i świadomość Polaków na temat zdrowego trybu życia. Bardzo cieszymy się, że z każdym rokiem do naszej akcji przyłącza się coraz większa liczba osób, świadomych tego jak cennym darem jest krew. W przyszłym roku planujemy przeprowadzić kolejną kampanię. Już teraz zachęcamy mieszkańców województwa śląskiego: Podzielcie się krwią i uratujcie czyjeś życie! – podkreśla Marek Feruga, Prezes Grupy i Fundacji Muszkieterów.
Zebrana krew zostanie przekazana Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i Raciborzu.
-Brak krwi to wciąż jeden z głównych problemów trapiących polskie szpitale. Dlatego takie akcje jak „Zbieramy krew dla Polski” są na wagę złota. Dziękujemy mieszkańcom województwa śląskiego za udział w zbiórkach krwi i za to, że dzięki ich hojności lekarze będą mogli uratować czyjeś życie! – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wszyscy, którzy zdecydowali się na oddanie krwi, uzyskali bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Akcjom w województwie śląskim towarzyszyły także dodatkowe atrakcje, w tym pokazy pierwszej pomocy oraz loterie i konkursy.
Celem przewodnim kampanii „Zbieramy krew dla Polski” jest podnoszenie świadomości oraz zachęcenie Polaków do honorowego krwiodawstwa. Od początku istnienia akcji, Grupie Muszkieterów oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się zebrać blisko 7600 litrów krwi.

Źródło: informacja prasowa.

REKLAMA


mt_ignore

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :