facebook

Mydlarnia u Franciszka PDF Print Adres email
Zdrowie i Uroda
Wtorek, 04 gruddnia 2012 10:10

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-12_muf.jpgTego jeszcze nie było. Od listopada działa w Żywcu Mydlarnia u Franciszka. Sklep mieści się w rynku a przechodniów do jego odwiedzenia zachęca nie tylko intrygująca nazwa, ale również niebanalny wystrój. Otwarte od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00 (w soboty do 16.00). Zajrzeliśmy do środka i porozmawialiśmy z jego właścicielką Urszulą Gacek.


Cóż to takiego jest mydlarnia?
mt_ignoreMydlarnia u Franciszka to sklep kierujący się dewizą „Co natura daje dla ciała i dla ducha". Można u nas znaleźć wiele naturalnych specyfików, stworzonych, by skutecznie działać na nasze zmysły i urodę. Oferujemy unikalne i certyfikowane eliksiry piękna i zdrowia, wytwarzane w zamorskich krainach według starych, tradycyjnych receptur. Pomagamy w doborze kosmetyków dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta lub upodobań osoby, którą pragnie obdarować.

Dlaczego kosmetyki naturalne miałyby być lepsze od chemii?
Kosmetyki naturalne są przede wszystkim lepsze dla naszego zdrowia. Nie zawierają składników chemicznych powodujących alergię, uczulenia i podrażnienia. Nie dostarczają do organizmu niebezpiecznej chemii, takiej jak konserwanty, syntetyki, sztuczne barwniki i zapachy. Takie produkty są lepiej tolerowane przez skórę, która jest największym organem naszego ciała. To co na nią nakładamy przedostaje się do wewnątrz i następnie do krwiobiegu. Ważne jest więc, aby produkty, które wybieramy dla siebie i naszej rodziny nie zawierały chemii. Nasze są wyjątkowe.

Wyjątkowe? A mogę prosić jakieś przykłady?
Weźmy mydło z Aleppo - SYRYJSKI SKARB NATURY. Zrobione jest tylko z trzech składników: oleju laurowego, oliwy z oliwek i dokładnie 0,01 % sody uzyskanej z wody morskiej. Olej laurowy jest naturalnym antybiotykiem. Ma silne działanie antyseptyczne i mocno nawilża. Skutecznie łagodzi dolegliwości i problemy skórne, takie jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenia skóry, łojotok. Miliony ludzi na świecie przekonały się o jego leczniczym działaniu. Oliwa z oliwek skarbnica witaminy E, oprócz nawilżenia zapewnia odpowiedni poziom natłuszczenia i ochrony, ważny szczególnie dla skóry suchej. Regeneruje ją i opóźnia procesy starzenia. Receptura i sposób wytwarzania nie zmieniły się od ponad 2000 lat. Powstaje ono wyłącznie raz do roku na przełomie lutego i marca, kiedy to w gajach oliwnych i laurowych kończą się zbiory. Najlepsze, bez żadnej skazy oliwki, tłoczy się ręcznie na zimno, uzyskując pierwszej jakości oliwę. Tę wlewa się do kadzi i podgrzewa przez kilkanaście dni i nocy dolewając stopniowo morską wodę. Temperatura tego procesu jest najściślej strzeżoną tajemnicą rodzinną.  Kiedy podgrzewanie zbliża się ku końcowi substancja ta wzbogacana jest o olej laurowy, tłoczony z owoców wawrzynu szlachetnego. Po ochłodzeniu mydło zostaje wylane do specjalnych pojemników wyłożonych pergaminem i pozostawione do zastygnięcia. Kiedy to się już stanie, kroi się je ręcznie specjalnymi radłami, a następnie stempluje tradycyjna pieczęcią – kostka po kostce. Tak przygotowane wywozi się do pomieszczeń na pustyni i układa w precyzyjne piramidy, tak by były osłonięte przed słońcem, ale owiewane i osuszane podmuchami pustynnego wiatru. Przez minimum 9 miesięcy, a nawet dwa lata – dojrzewają. Wysuszone, beżowo-brązowe z zewnątrz, a soczyście zielone w swym sercu, nierówne na skutek ręcznego krojenia kostki, wyruszają następnie do łazienek i hammamów na całym świecie.

Co jeszcze wyjątkowego można u was znaleźć?
Każdy produkt jest wyjątkowy. Choćby olej arganowy – bioeliksir młodości z Maroko. Nie bez powodu zwany złotym środkiem na zmarszczki, problemy skórne czy niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Ten niezwykle cenny olej swoje właściwości zawdzięcza witaminie E zwanej „Witaminą Młodości”. (2 x więcej niż ma oliwa z oliwek), a aż 80 % składu stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3,6,9. Jest tłoczony na zimno z nasion owoców drzewa arganowego, które rośnie tylko w południowozachodniej części Maroka w ekologicznie czystym środowisku, wpisanym na listę rezerwatów biosferycznych UNESCO. 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Tomasz Matlakiewicz

b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-12_muf11.jpg b_150_100_16777215_0___images_stories_2012-12_muf2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA


mt_ignore

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :