facebook

Zimno? Czas na masło karite! PDF Print Adres email
Zdrowie i Uroda
Czwartek, 17 stycznia 2013 16:34

 b_150_100_16777215_0___images_stories_2013-01_drzewo_karite.jpgNie tylko latem musimy pamiętać o zabezpieczeniu skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrej ochrony potrzebuje ona również zimą, szczególnie te części ciała, które są bezpośrednio narażone na mróz i wiatr. Pomóc może nam masło z afrykańskiego drzewa Karite.

 Drzewa Karite (masłosza) nie można uprawiać na plantacjach, bowiem rośnie ono wyłącznie w dzikim, pierwotnym afrykańskim buszu. Dorasta do 15 m wysokości. Kwiaty pojawiają się, kiedy ma 20 lat. Najwięcej owoców daje w wieku od 50 do 100 lat. Są to orzechy wielkości 4 cm podobne do śliwek. Bardzo chętnie spożywane, zawierają 50% tłuszczu. Masłosz to drzewo czczone przez mieszkańców Czarnego Lądu. Zbiory odbywają się zgodnie ze starym afrykańskim zwyczajem „BEGU”: to biesiada, na której spożywa się danie z tłuszczu pierwszych owoców z brązową fasolą. Punktem kulminacyjnym jest składanie ofiary z napojów oraz koguta pod drzewem hebanowym. Wg tradycji tylko kobiety mogą zbierać owoce z drzewa masłosza.

Drzewo Karite jest w Afryce uważane za święte. Nie bez powodu: żywi, leczy, służy rytualnym namaszczeniom. Pozwala przetrwać i wyznacza rytm życia. Olej z afrykańskiego masłosza popularnie zwany masłem Shea lub Karite to kosmetyk uniwersalny, o bardzo różnorodnym zastosowaniu, który warto mieć zawsze pod ręką.

Niespotykane jest to, iż skóra posmarowana tym specyfikiem zyskuje warstwę ochronną, przez co nie czujemy „szczypania” mrozu, a skóra jest jakby otulona ciepłym szalem. Masło Shea doskonale nawilża i uelastycznia skórę. Obecne w nim kwasy tłuszczowe (oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolenowy) są niemal identyczne z kwasami tłuszczowymi znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka. Dlatego Karite jest doskonale tolerowane i wchłaniane przez skórę. Najlepsze na spierzchnięte usta, które potrzebują większej dawki nawilżenia i szybciej ją wchłaniają.

Udanych ferii zimowych!

Urszula Gacek
Mydlarnia u Franciszka
Żywiec, Rynek 18

b_150_100_16777215_0___images_stories_2013-01_karitekrem.jpg


 

 

 

 

 REKLAMA


mt_ignore


 

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :