facebook

Ogród który leczy i rozwija PDF Print Adres email
Zdrowie i Uroda
Poniedziałek, 10 czerwca 2013 08:15

b_150_100_16777215_0___images_stories_2013-06_og.jpgJeszcze niedawno były tutaj powojskowe magazyny i garaże. Dziś jest tu jak w bajce. Można spacerować, jeździć na wózkach inwalidzkich oraz rowerach rehabilitacyjnych i uczyć się chodzenia po różnych nawierzchniach. Niezwykły ogród terapeutyczno-edukacyjny otwarto 31 maja w Żywcu.

 Położony na terenie żywieckiego Parku Habsburgów ogród terapeutyczno–edukacyjno będzie służył przede wszystkim podopiecznym Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu oraz innym dzieciom uczestniczącym w działaniach organizowanych przez fundację. Ma pomóc w rekreacji, edukacji i organizacji imprez integracyjnych. Na powierzchni 8 tys. mkw można spacerować, jeździć na wózkach inwalidzkich i rowerach rehabilitacyjnych oraz uczyć się chodzenia po różnych nawierzchniach – jest bruk drewniany, kostka, nawierzchnie żwirowe, płyty kamienne, nawierzchnie trawiaste, schodki i górka terapeutyczna. Jest też plac zabaw, który ma nie tylko przynosić frajdę najmłodszym, ale również pomagać w rozwoju sprawności ruchowej i przeprowadzaniu ćwiczeń odpowiednich dla poszczególnych grup dzieci. Pamiętano również o roślinach, których barwy, zapachy, kształty i różnorodność w dotyku pomagać mają w rozwijanie wrażliwości na bodźce organoleptyczne.
Wraz z ogrodem dobudowano nowy budynek połączony przewiązką z istniejącym już budynkiem fundacji. Powstały tu sale edukacyjne i terapeutyczne dla dzieci wraz z nowoczesnymi specjalistycznymi gabinetami terapeutycznymi. Pamiętano również o nowy utwardzonym parkingu. Teraz prowadzone przez fundację Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjne dla Dzieci będzie mogło zapewnić wyższy niż dotychczas poziom świadczonych usług oraz zwiększyć ilość dzieci i osób korzystających z pomocy,  świadczeń i programów fundacji.
Zagospodarowaniem zdegradowanego, powojskowego terenu Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu zajęła się w 2009 roku. Opracowano projekty na budowę ogrodu terapeutyczno – rekreacyjno – edukacyjnego oraz rozbudowę istniejącego budynku. W 2010 roku rozpoczęto pierwsze prace związane z wyburzeniem powojskowych garaży i budynków magazynowych na terenie projektowanego ogrodu. W roku 2011 fundacja otrzymała na realizację tych inwestycji znaczne wsparcie finansowe – prawie 2,4 mln zł, które udało się pozyskać z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Tomasz Matlakiewicz

b_150_100_16777215_0___images_stories_2013-06_og1.jpg b_150_100_16777215_0___images_stories_2013-06_og2.jpg

 

 

 

 

REKLAMA


mt_ignore

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :