facebook

Strój górali żywieckich doczekał się albumu PDF Print Adres email
Kultura
Poniedziałek, 28 gruddnia 2009 11:40

Po góralach śląskich i mieszczanach żywieckich przyszła kolej na górali żywieckich. Fundacja Braci Golec wydała trzeci album z serii Stroje Ludowe Karpat Polskich. Dochód ze sprzedaży albumu zostanie przeznaczony na kształcenie młodych talentow na Żywiecczyźnie, takich jak choćby dzieci z Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce, prowadzonego przez Fundację Braci Golec.

Bogato zdobiony album, stylem i szatą graficzną nawiązuje do poprzednich wydawnictw z tej serii. Paweł Golec przekonuje jednak, że liczące 216 stron wydawnictwo zarówno dla niego, jaki dla Łukasza Golca ma szczególne znaczenie. - Prace nad tym albumem trwały dwa lata. Znalazły się tutaj nawet nasze domowe zbiory, np. babci, która przed pierwszą wojną światową miała robione zdjęcia - przyznaje. - Kiedyś cała rodzina ubierała się w stroje góralskie, gdy jechała na jarmark, albo do kościoła. Takich perełek mamy tutaj więcej. Do książki dołączona jest płyta, na której znajduje się wiele filmików pokazujących pracę nad tym albumem, pracę z eksponatami, wywiady z ludźmi, którzy wzięli udział w jego tworzeniu. Wstępem opatrzył go Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
W albumie wykorzystano zbiory Muzeum Miejskiego w Żywcu, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz fotografie pochodzące z prywatnych archiwów. Szczególne znaczenie mają fotografie z okresu międzywojennego autorstwa Karola Suchanka z Węgierskiej Górki. Są nawet fotografie i rysunki z końca XIX wieku. Znaczną część fotografii do albumu wykonano na zamówienie podczas plenerowych sesji fotograficznych. Autorem tych zdjęć jest Jacek Kubiena.
Tekst do albumu przygotowały Barbara Rosiek i Elżbieta Filip. Etnografki piszą, jak na przestrzeni wieków rozwijał się i zmieniał strój górali żywieckich, który informował o gustach estetycznych, stanie cywilnym, ale również o zamożności jego posiadacza. Paweł i Łukasz Golcowie również pozowali do zdjęć zamiesczonych w albumie.- Materiały źródłowe wskazują na to, że w drugiej połowie XVII wieku przynajmniej niektórzy zamożniejsi górale szyli ubrania z drogich materiałów. Jedna spódnica kosztowała tyle co krowa - podkreśla Teresa Filip.
Album nie jest tani. Kosztuje 100 zł, ale całkowity dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na statutowy cel Fundacji Braci Golec - kształcenie młodych muzyków z Milówki i okolic.

Tomasz Matlakiewicz

b_150_100_16777215_0___images_stories_2010-01_strje.jpgCałą serię Stroje Ludowe Karpat Polskich ma tworzyć dziewięć tomów: Mieszczański strój żywiecki, Strój górali śląskich, strój górali żywieckich, strój mieszczan cieszyńskich, strój górali babiogórskich, strój górali orawskich, strój górali podhalańskich, strój górali spiskich, strój górali sądeckich i pienińskich. Patronad nad serią objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, a nad całością merytoryczną czuwa Małgorzata Kiereś, etnografka, dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.
 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :