facebook

Monitoring powietrza w smartfonie PDF Print Adres email
Demo content
Wtorek, 04 sierpnia 2015 17:09

mon- Sprawdź co wdychasz - zachęca Żywiecka Fundacja Rozwoju i radzi jak to zrobić.

 

mt_ignoreFatalna jakość żywieckiego powietrza to nie mit. Trudna  jest szczególnie zima, kiedy stężenie szkodliwych substancji niekiedy kilkukrotnie nawet przekracza dopuszczalne normy. Winna jest przede wszystkim niska emisja, o której pisaliśmy już kilkakrotnie na naszych łamach. Zanim jednak uda się nad nią zapanować, warto przynajmniej monitorować to, czym oddychamy. - Prócz tlenu do Twoich płuc, a później do krwi i całego organizmu trafia cała masa trujących substancji. W zależności od ciśnienia, siły wiatru, temperatury, wilgotności, to co wisi w powietrzu, znajduje się tak w większym lub mniejszym stężeniu. Zanim wyjdziesz na spacer z dzieckiem lub chorym na astmę rodzicem, sprawdź, czy to, co dzisiaj znajduje się w powietrzu i co zaraz znajdzie się w Waszych płucach, nie zaszkodzi Tobie i Twoim bliskim – radzą członkowie fundacji na swojej stronie i podsuwają rozwiązanie – aplikację, na urządzenia mobilne, dzięki której czystość powietrza na Żywiecczyźnie można sprawdzać ba bieżąco, w każdej chwili i w każdy miejscu. Wystarczy tylko łączność z Internetem. - Do tej pory można było jedynie sprawdzać dane na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Teraz możecie sprawdzić te informacje za pomocą aplikacji mobilnej, którą możecie mieć ze sobą zawsze gdy zabieracie smartfona – czytamy na stronie fundacji.

Dzięki aplikacji, stworzonej przez ŻFR można poznać biewżące stężenie takich substancji jak:
- tlenek azotu (NO)
- dwutlenek azotu (NO2)
- tlenki azotu (NOX)
- pył zawieszony (PM10)
- dwutlenek siarki (SO2)
Pomiary pochodzą ze stacji monitoringu powietrza WIOŚ w Katowicach, zamieszczonej w Żywcu na ul. Kopernika. Są to pomiary automatyczne przesyłane raz na godzinę. Dzięki aplikacji można również dowiedzieć się, jaki poziom dla zdrowia jest bezpieczny, jakie są normy i czy w danej chwili stężenie danej substancji w powietrzu jest w normie, czy też norma jest przekroczona i o ile. Fundacja zaprasza również użytkowników, aby, ci dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat działania nowego programiku. - Czekamy też na wasze opinie i sugestie, będziemy aplikację rozwijać i dostosowywać do potrzeb mieszkańców Żywca – czytamy na stronie fundacji. Aplikacji "monitoring powietrza" dostępna jest na platformach Android i iOX. Można ją pobrać za pośrednictwem AppStore i Google Play.

Tomasz Matlakiewiczmt_ignore

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :