facebook

15 maja Ogólnopolskim Dniem Po Stronie Natury PDF Print Adres email
Demo content
Piątek, 13 maja 2016 14:46

infografika640x480Mieszkańcy Żywiecczyzny dbają o naturę tak, jak ona dba o nich!

 

Natura troszczy się o nas każdego dnia. Dlatego warto zadbać o nią tak, jak ona dba o nas. Jednym ze sposobów, by być po stronie natury, jest posadzenie swojego drzewa – do czego zapraszają partnerzy 8. edycji programu Po Stronie Natury i jego ambasadorka – podróżniczka Martyna Wojciechowska, która odwiedzi Węgierską Górkę. Firma Żywiec Zdrój wraz z Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym - ogłaszają 15 maja 2016 r. Ogólnopolskim Dniem Po Stronie Natury. Z tej okazji, dla wszystkich mieszkańców, przygotowali oni piknik ekologiczny, którego partnerem są Gmina oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka. Patronat nad tegoroczną edycją programu objęło Polskie Towarzystwo Dendrologiczne.

mt_ignore


W ramach Ogólnopolskiego Dnia Po Stronie Natury mieszkańcy Gminy Węgierska Górka i okolic będą mieli wyjątkową okazję, by odwdzięczyć się naturze za jej troskę o nas i posadzić własne drzewo. W najbliższą niedzielę na Bulwarach nad Sołą w Węgierskiej Górce odbędzie się piknik rodzinny ,,Po Stronie Natury”. Sadzenie drzew pod okiem doświadczonych leśników, czy wyjątkowe ekologiczne atrakcje dla całych rodzin, to tylko część tego co przygotowali organizatorzy. Uczestnicy pikniku  będą mogli też zmierzyć się w interaktywnym turnieju miast z mieszkańcami Mirosławca i Koziegłów, w których tego dnia odbędą się podobne pikniki. Początek wspólnego świętowania już o 13:30.
Wspólnie z mieszkańcami Węgierskiej Górki i okolic Ogólnopolski Dzień Po Stronie Natury będzie celebrowała ambasadorka programu, podróżniczka – Martyna Wojciechowska. Bardzo się cieszę, że zostałam ambasadorką programu „Po Stronie Natury”. Przyroda odgrywa w moim życiu szalenie ważną rolę. Kocham góry i zawsze zwracam uwagę na bezpieczeństwo oraz poszanowanie natury - bez względu na to, na jakim krańcu świata czy Polski akurat jestem. W codziennym życiu dbam o to, by być po stronie natury - każdy z nas może to robić na różne sposoby – oszczędzanie wody i energii czy segregacja odpadów to tylko niektóre z nich. Zachęcam wszystkich do włączenia się w program, ja też z wielką radością posadzę swoje własne drzewo! Do zobaczenia 15 maja na Ogólnopolskim Dniu Po Stronie Natury – mówi Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu.
Ogólnopolski Dzień Po Stronie Natury stanowi element VIII edycji programu Po Stronie Natury, którego celem jest zachęcanie Polaków do do dbania o naturę, w tym sadzenia drzew i ochrony środowiska naturalnego. W tym roku poprzez ideę „Posadź swoje drzewo!” organizatorzy w szczególny sposób chcą podkreślić, że każdy z nas może mieć realny wpływ na stan środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że działając wspólnie możemy osiągnąć więcej niż pojedynczo.
W tym roku po raz pierwszy celebrujemy Ogólnopolski Dzień Po Stronie Natury. Chcemy w ten sposób zaprosić Polaków do wspólnego zadbania o naturę, tak jak natura dba o nas. W trakcie kolejnych edycji programu Po Stronie Natury, sadzenie drzew stało się symbolem troski o środowisko. W ramach tegorocznej odsłony programu odwiedzimy kilkanaście miast, by dać możliwość posadzenia własnych drzew ludziom z całej Polski - mówi Inga Songin, Dyrektor Marketingu i PR w firmie Żywiec Zdrój S.A., będącej partnerem programu Po Stronie Natury.
Obecna, 8. edycja programu „Po Stronie Natury” została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.  Rola drzew w całym ekosystemie jest nie do przecenienia, korzystnie wpływają one bowiem nie tylko na klimat, ale zwiększają także bioróżnorodność i poprawiają jakość powietrza i wód podziemnych. Sadzenie drzew to jednak nie jedyny sposób by zadbać o przyrodę, równie ważne są postawy społeczeństwa względem środowiska, dlatego cieszy mnie, że w ramach programu Po Stronie Natury podejmowane są wszechstronne działania mające na celu edukację ekologiczną Polaków – mówi profesor Jacek Borowski – prezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.
Zachęcenie jak największej liczby osób do bycia po stronie natury to nadrzędny cel organizatorów programu. Swoją troskę o przyrodę możemy wyrazić na wiele sposobów między innymi poprzez: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody, czy wymianę żarówek na energooszczędne. Dla tych, którzy w symboliczny sposób chcą być po stronie natury organizatorzy przygotowali liczne wydarzenia specjalne w wybranych miastach w Polsce, dzięki którym każdy będzie mógł otrzymać sadzonkę i zasadzić własne drzewo. Łącznie obejmą one kilkanaście miast, których pełna lista znajduje się na www.postronienatury.pl. Podobnie, jak co roku w ramach programu odbywa się też konkurs grantowy - organizowany przez Fundację Nasza Ziemia i Żywiec Zdrój. Jego celem jest przygotowanie i realizacja lokalnych inicjatyw na rzecz natury i ochrony środowiska. Konkurs grantowy jest kierowany do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz instytucji zajmujących się edukacją ekologiczną w całej Polsce. Obejmuje 2 kategorie: Zaproś naturę do siebie (do wygrania 10 grantów w wysokości do 5 000 zł) i Małe formy ochrony przyrody (5 grantów w wysokości do 10 000 zł). Na wnioski czekamy do 31 maja, a laureatów wyłonimy do 24 czerwca, działania powinny natomiast zostać zrealizowane do końca kwietnia 2017 roku.
Powyższe wydarzenia to jednak nie koniec działań w ramach programu Po Stronie Natury. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, w ścisłej współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym odnawiane będą szlaki. Dzięki wyznaczonym trasom, każdy z nas może cieszyć się pięknem krajobrazu bezpiecznie i nie szkodząc przyrodzie.
Organizatorzy programu Po Stronie Natury od ośmiu lat konsekwentnie zachęcają Polaków do troski o środowisko naturalne i pokazują jak, dzięki drobnym gestom, każdego dnia można o nią dbać. Program osiągnął spektakularne efekty. We współpracy z partnerami, lokalnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi posadzonych zostało 5 mln drzew, odnowionych blisko 500 km górskich szlaków. Przekazano także 100 grantów na realizację projektów ekologicznych, które zostały przeznaczone między innymi na utworzenie ścieżek edukacyjnych, hoteli dla pszczół czy prowadzenie warsztatów przyrodniczych dla dzieci.

źródło: informacja prasowa

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :