facebook

Żywiecka Kronika Kulturalna PDF Print Adres email
Kultura
Wtorek, 02 marca 2010 12:51

Marzec

Miejskie Centrum Kultury
3 lutego odbył się wernisaż wystawy obrazów autorstwa Jana Sporka, mieszkańca Glinki. Pan Jan urodził się w 1972 r. w Rajczy. Od wielu lat walczy z chorobą - postępującym zanikiem mięśni. Nie poddał się jednak i znalazł sposób na w miarę normalne życie. W 1996 r. po raz pierwszy włożył pędzel do ust i zaczął malować. Jego ulubioną techniką jest olej. Podkreśla, że gdyby nie malarstwo, to choroba skazałaby go na wegetację. W swoich obrazach stara się zawierać to, co w normalnym życiu godne jest wyrażenia. - W pamięci wielu ludzi mogę zapisać się jedynie moimi obrazami. To w jakiejś mierze znak mojego życia - mówi artysta. Najczęściej maluje to, co zapamiętał z przeszłości, a także wzoruje się na kartkach, zdjęciach itp. Obrazy nasycone są kolorem, emanuje z nich ciepło i piękno otaczającego świata.
Jan Sporek od 1999 r. jest członkiem wydawnictwa AMUN, ściśle współpracującego ze Światowym Związkiem Artystów Malujących Ustami i Stopami. Wydawnictwo przyjmuje reprodukcje dzieł, które są rozprowadzane w postaci druków artystycznych tj. kalendarzy, kartek świątecznych i okolicznościowych. Organizuje także wystawy i warsztaty malarskie.


MCK zaprasza w marcu:
5.03 - Christo Bojczew - Orkiestra” TITANIC” wystawiona przez teatr „BEZI MIENIA” działający przy MCK w reżyserii Bolesława Słomińskiego. Wstęp wolny.

6.03 - Koncert Martyny Jakubowicz - Wstęp 10,00 zł.

13.03 - Koncert „Najpiękniejsze Melodie Świata” w wykonaniu Orkiestry im. Telemanna - wstęp wolny.

19.03 - Powiatowy Konkurs Aerobicu (organizatorzy: LO i ZSEG) - wstęp wolny.

27.03 - KONCERT MUZYKI PASYJNEJ w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Kameralnej i chóru Akord - wstęp wolny.

28.03 - Spektakl teatralny pt. Piłat - reżyseria Katarzyna Hilbrycht - wstęp wolny.

Muzeum Miejskie
5 marca odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Polska Nekropolia, Katyń 1940. Do jej zorganizowania wykorzystano zbiory Władysława Bułki.


Biblioteka Samorządowa
Z 26 - 27 marca odbędzie się impreza Noc Andersena, w której będą również uczestniczyły dzieci ze Słowacji. Podczas tej imprezy zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Szukamy najpiękniejszej bajki” zorganizowanego przez Bibliotekę Samorządową w Żywcu oraz Kysucką Kniznicę w Cadcy.
Mogą w nim uczestniczyć dzieci i młodzież od 10 - 15 lat, a warunkiem przystąpienia do konkursu jest napisanie lub zilustrowanie wymyślonej przez siebie bajki (szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece). Prace można oddawać do biblioteki do dnia 10 marca.


Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej
13.03 - Spotkanie autorskie Walerii Prochownik pt. „Rzecz o kobietach”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa przy ul. Zamkowej 4.

Irena Czekaj

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :