facebook

Żywiec będzie miał wpływ na kształt uchwały antysmogowej PDF Print Adres email
Ekologia
Środa, 30 listopada 2016 08:55

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor został członkiem zespołu roboczego ds. ograniczenia niskiej emisji w województwie śląskim.

 

Końcem października Wojciech Saługa Marszałek Województwa Śląskiego przekazał stosowne powołanie. – Pozostaję w przekonaniu, że Zespół wypracuje wspólne stanowisko i strategię różnych podmiotów dążących do ograniczenia niskiej emisji w województwie – argumentował marszałek w piśmie.
O powołaniu grupy roboczej pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszej gazety. Przypomnijmy, zespół ma wypracować prawne rozwiązania, które w najbliższej przyszłości pomogą skutecznie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionie. Efektem tych prac ma być przyjęcie uchwały antysmogowej, która prawnie regulować będzie problemy związane między innymi z opalaniem w przydomowych kotłowniach. Te bowiem, jak się okazuje, mają decydujący wpływ na emisję smogu. Żywiec nie jest w tym względzie wyjątkiem. Zanieczyszczenie powietrza na Żywiecczyźnie jest jednym z najwyższych w regionie. Potwierdza to słynny już raport Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którym Żywiec ma  nawet otwierać listę miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.
Uchwałę antysmogową przyjęto w styczniu tego roku w Krakowie, w jej efekcie w od 2019 roku w całym mieście wprowadzony ma zostać całkowity zakaz opalania węglem i drewnem. Wszystko wskazuje na to, że ta śląska uchwala nie będzie aż tak drastyczna. Zespół będzie musiał więc znaleźć takie rozwiązania, które z jednej strony uwzględnią interesy kopalń licznie zlokalizowanych na Śląsku, z drugiej zaś będą stanowiły skuteczne narzędzie walki ze smogiem. Jedno jest jednak pewne, rozwiązania będą miały charter kompleksowy, a przyjęte prawo obowiązywać będzie wszystkich mieszkańców naszego województwa. 
- Od dawna podkreślam, że o ograniczenie niskiej emisji musimy walczyć wspólnie, kompleksowo, bo nawet najlepsze działania realizowane przez miasta pojedynczo niewiele dadzą. Smog nie zna bowiem granic miast, a w naszym regionie jest szczególnie dokuczliwy, z racji ukształtowania terenu. Ze smogiem można wygrać podejmując wspólne działania i do tego będę zmierzał działając w nowym zespole – tak swoje powołanie skomentował burmistrz Antoni Szlagor.

Tomasz Matlakiewiczmt_ignore

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :