facebook

Żywiecczyzna przetestuje elektrofiltry kominowe PDF Print Adres email
Ekologia
Środa, 30 listopada 2016 08:58

18 listopada Prezes Zarządu Grupy CZH S.A. Adam Gorszanów podpisał listy intencyjne z samorządami Zabrza, Sosnowca oraz Związkiem Międzygminnym ds. Ekologii w Żywcu, dotyczące współpracy w realizacji projektu „Elektrofiltry kominowe”.

Projekt „Elektrofiltry kominowe” to owoc konkursu, jaki w ubiegłym roku ogłosiła Grupa CZH S.A. oraz Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Zwyciężył w nim pomysł autorstwa naukowców z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego, Wydziału Chemicznego, Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Opracowany w politechnice filtr może rozpocząć rewolucję w walce ze smogiem w Polsce. Zdaniem autora patentu doktora Roberta Kubicy z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego, Wydziału Chemicznego, Politechniki Śląskiej, skuteczność elektrofiltrów sięga nawet 90 procent. Praca nad skonstruowaniem tego urządzenia trwała siedem lat. Co ważne rozwiązanie to można zastosować w realnych warunkach, do każdego rodzaju paleniska zainstalowanego w domach jednorodzinnych oraz budynkach komunalnych.
Jeśli projekt się sprawdzi, będzie to modelowy przykład współpracy pomiędzy instytucjami naukowo-badawczymi a firmami komercyjnymi w dodatku oparty na rodzimych technologiach. Patent z Politechniki Śląskiej będzie w tej chwili testowany w warunkach rzeczywistych. Pilotaż będzie miał miejsce na terenie kilku miast i gmin. Wśród nich będą gminy powiatu Żywieckiego.

Tomasz Matlakiewiczmt_ignore

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :