facebook

Śląskie bez smogu. Jak to zrobić? PDF Print Adres email
Ekologia
Środa, 30 listopada 2016 09:00

em Pod takim tytułem w piątek 25 listopada w Katowicach debatowali eksperci.

Podczas debaty przypomniano dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, wedle których aż 85 proc. miast na Starym Kontynencie zmaga się z przekroczonymi normami pyłów w powietrzu. O tym jak ważna jest walka z tym zjawiskiem przekonywali również eksperci Śląskiego Centrum Chorób Serca. Prof Andrzej Lekston zapoznał zebranych z wnioskami, jakie płyną z badań przeprowadzonych przez centrum na mieszkańcach regionu. Jednoznacznie z nich wynika, że zanieczyszczone powietrze bezpośrednio wpływa na częstsze zawały, udary mózgu i zdecydowanie podwyższa ryzyko hospitalizacji a nawet śmierci.
Marszałek Wojciech Saługa mówił o przygotowaniach programu ograniczenia niskiej emisji w województwie. „Zespół antysmogowy, który pracuje nad stosownymi regulacjami w tym zakresie, potrzebuje jeszcze dwóch tygodni na zaprezentowanie swoich założeń, które w efekcie mają polepszyć stan powietrza w całym regionie. Smog bowiem nie ma granic, dlatego nasze działania przewidujemy na terenie całego województwa. Musimy jednak pamiętać, że tego wszystkiego nie da zrobić się w jeden rok, to działania rozpisane na wiele lat” – zwrócił się do zebranych marszałek Wojciech Saługa.
Czy te rozwiązania pójdą w tym samym kierunku co podjęte przez Kraków? Przypomnijmy: tam palenie w piecach węglem będzie możliwe tylko do 2019 r. „Absolutnie nie chcemy rezygnować z węgla. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie zlikwidować całego smogu, ale już go mocno ograniczyć – tak” – stwierdził Wojciech Saługa.
O podjętych już działaniach na terenie naszego województwa w ostatnich 15 latach przypomniał Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wymienił m.in. program ograniczania niskiej emisji – pierwszy raz prowadzony w Polsce właśnie w województwie śląskim. „W tym roku po raz pierwszy udzielaliśmy bezzwrotnych dofinansowań dla mieszkańców domków jednorodzinnych. Zainteresowanie było tak duże, że w następnych latach z pewnością będziemy kontynuować tę praktykę. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale od czegoś trzeba zacząć” – przekonywał Andrzej Pilot.

Tomasz Matlakiewicz
źródło:  slaskie.plmt_ignore

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :