facebook

Pogrzeb mimo sprzeciwu PDF Print Adres email
Historia
Środa, 07 lipca 2010 14:51

Po kwietniowej ekshumacji i dwumiesięcznych oględzinach, ciało Stanisława Pyjasa znów spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Gilowicach.

Pogrzeb z udziałem tylko najbliższych krewnych odbył się w piątek 18 czerwca. Część rodziny protestowała jednak przeciwko szybkiemu pochówkowi.
Wstrzymania pogrzebu i ponownego zbadania szczątków domagała się siostra opozycjonisty, Alicja Przybysz oraz jej córka Agnieszka, która była obecna przy sekcji. Jej zdaniem w jamie brzusznej Pyjasa znaleziono dwa kuliste przedmioty wielkości ziarna grochu, które, jak twierdzi, mogły być kulami. Wątpliwości Agnieszki Przybysz budzą również otwory w czaszce Pyjasa, które zostały pominięte w opisie badania. Przybysz uważa, że mogą one świadczyć o tym, że Pyjas został zastrzelony.
Tymczasem wątpliwości tych nie podzielają śledczy z IPN. Choć przyznają, że dobrze widoczne obrażenia zauważono w innej części ciała niż opisywane wcześniej, nikt jednak nie potwierdza, że mogą być one śladem po kuli. Tym bardziej zaprzeczają, że znaleźli jakiekolwiek przedmioty przypominające pocisk. Oficjalna opinia z oględzin ma być znana dopiero najwcześniej po wakacjach.

Tomasz Matlakiewicz

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :