facebook

Proboszcz - Kawaler PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Czwartek, 08 października 2009 09:36

Księdzu przypięto order, kazano pić sok z cytryny i uśmiechać się. A chwilę wcześniej biskup śpiewał i tańczył na scenie.

proboszcz

Takie rzeczy możliwe są tylko w Leśnej, gdzie tutejszy proboszcz ks. Piotr Sadkiewicz odebrał w czwartek 10 września Order Uśmiechu. Dzień ten uczyniono w gminie Lipowa Świętem Radości i Uśmiechu.

- Chyba nie można sobie wyobrazić lepszej nagrody - mówił świeżo upieczony Kawaler Orderu Uśmiechu. - To jest odznaczenie nadawane przez same dzieci, które są daleko od układów, polityki i korupcji. To odznaczenie jest nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, którzy wspierają mnie w mojej pracy duszpasterskiej. Każdemu z was należy się po jednym promyku z tego słońca na orderze.

Chwilę wcześniej proboszcz przeszedł całą ceremonię. Najpierw przypięto mu order, pasowano go różą, a na koniec podano do wypicia puchar z sokiem świeżo wyciśniętym z cytryn. Ksiądz Sadkiewicz wypił wszystko i promiennie się uśmiechnął. Tym samym dołączył do zacnego grona Kawalerów Orderu Uśmiechu, w którym znajdują się takie osobistości jak: Jan Paweł II, Astrid Lindgren, Matka Teresa z Kalkuty, Nelson Mandela, Zbigniew Religa, Irena Sendlerowa czy Steven Spielberg. Wśród nich jest również jedna żywczanka. Kilka lat temu order odebrała Władysława Klinowska.

Proboszcz otrzymał gratulacje od dzieci oraz zaproszonych gości. Wśród nich był biskup Antoni Długosz, również Kawaler Orderu Uśmiechu. Duchowny, znany m.in. z programu telewizyjnego „Ziarno” przewodniczył w mszy św. odprawianej tego dnia w leśniańskiej świątyni. Aby pokazać, że Kawalerowie Orderu Uśmiechu zawsze powinni swoją radością zarażać innych, zaśpiewał i zatańczył na scenie.

Tomasz Matlakiewicz


Ks. Piotr Sadkiewicz - najbardziej znany jest z propagowania idei krwiodawstwa i transplantologii. Jego parafianie oddali już ponad 1500 litrów krwi a setki z nich figurują w bazie dawców szpiku kostnego. Proboszcz z Leśnej namawia również do wypełnienia i noszenia ze sobą deklaracji zgody na pośmiertne oddawanie organów do przeszczepu. W 2007 roku został twarzą ogólnopolskiej kampanii propagującej tą ideę. W 2005 roku otrzymał tytul „Proboszcza Roku” w konkursie organizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną i Redakcję Programów Katolickich TVP S.A., a w 2007 roku został laureatem nagrody im. Brajana Chlebowskiego. W tym samym roku otrzymał tytuł „Miłosiernego Samarytanina” przyznany przez Wolontariat św. Eliasza działający przy zakonie karmelitów w Krakowie. Działalność proboszcza doceniła również kapituła konkursu organizowanego przez naszą redakcję, przyznając mu w tym roku tytuł „Człowieka Roku Żywiecczyzny”.

TOMA

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :