facebook

Jak wyrównać szanse? PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Czwartek, 08 października 2009 09:33

Nad tym pytaniem zastanawiali się uczestnicy Lokalnego Forum Programu „Równać Szanse”, które odbywało się w piątek 11 września w Świnnej.

Jak swoje szanse oceniają młodzi ludzie na wsi? Jakie widzą dla siebie możliwości rozwoju? Czy młodzi ludzie tak samo oceniają swoje możliwości jak ich rodzice? To tylko część pytań, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy Lokalnego Forum Programu „Równać Szanse”, które odbywało się w piątek 11 września w Świnnej.
Nie przypadkiem forum finansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży organizowane jest właśnie w Świnnej. Działające tutaj od kilku lat Towarzystwo Aktywności Społecznej „Zwyczajni”, zrzeszające młodzież ze Świnnej i okolicznych miejscowości, z powodzeniem realizuje projekty finansowane przez obie fundacje.

- Podopieczni stowarzyszenia ze Świnnej już wygrali. Większość z nich ma bardzo fajną drogę życiową. Część studiuje, inni maja już dobrą pracę - przyznaje Artur Łęga, kierujący lokalnymi programami w ramach PFDiM. Organizatorom chodzi właśnie o to, aby w podobny sposób do aktywności społecznej zmobilizować młodzież i dorosłych również w innych miejscach na Żywiecczyźnie. Starają się również udowodnić, że w dzisiejszych czasach i z dzisiejszymi możliwościami finansowania, wieś nie jest miejscem, które z góry skazuje na niepowodzenie wszelkie inicjatywy.

Dlatego zaproszono tutaj liderów organizacji społecznych, nauczycieli oraz wszystkich, którzy mają możliwość organizowania u siebie podobnych inicjatyw wśród młodzieży. Dyskutowali na temat możliwości organizowania wolnego czasu, przeszkód w pracy społecznej oraz różnic w postrzeganiu swoich szans i możliwości, jakie zachodzą pomiędzy młodzieżą i dorosłymi. W ich identyfikacji pomogły badania ankietowe, które przeprowadzono specjalnie dla potrzeb forum. Wszystko to pomoże w budowie lokalnej strategii wyrównywania szans młodzieży.

Tomasz Matlakiewicz
 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :