facebook

Zamek tajemnic PDF Print Adres email
Turystyka
Piątek, 08 kwietnia 2011 09:14

Malowniczo położony zamek w Niedzicy stanowi niewątpliwą atrakcję Pienin i polskiego Spiszu. Jest dziś jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Urzeka burzliwą historią ze złotem Inków i Janosikiem w tle. Do tego otaczają go tereny, na których każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Jak dojechać

Z Żywca to zaledwie 130 km drogi. I to nie byle jakiej, bo obfitującej w piękne górskie panoramy. Najprościej kierować się na Nowy Targ. Następnie w Stronę Krościenka i Szczawnicy. W miejscowości Krośnica należy skręcić w prawo nab_150_100_16777215_0___images_stories_2011-04_zamek-dunajec.jpg Niedzicę. Jeżeli od razu chcesz dotrzeć do zamku – nie zostawiaj samochodu na pierwszym parkingu pt. Zamek w Niedzicy. Parking. Czekać Cię będzie jeszcze trzykilometrowy marsz pod górkę. Można spokojnie jechać pod sam zamek, gdzie raczej nie powinno być większych problemów ze znalezieniem miejsca.

Trochę historii
Zamek powstał w początkach XIV wieku prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej warowni. Początkowo nazywał się „Dunajec” i był węgierską strażnicą na granicy z Polską. Przez lata swego istnienia kilkakrotnie zmieniał właścicieli i przekształcił się w to, co widzimy dzisiaj – okazałą renesansową rezydencję. Zamek znalazł się na terytorium Polski po I wojnie światowej. Raczej niezbyt chlubnym faktem historycznym z tego okresu, jest to, że w jego otoczeniu, aż do 1931 roku, zachowała się pańszczyzna.

Zamek
Pięknie położony zamek w Niedzicy (również nazywany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm nad brzegiem zalewu Czorsztyńskiego. Wygląd otoczenia zamku diametralnie zmienił się w latach 80-tych, gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Wcześniej zamek oraz pobliska zapora w Czorsztynie górowały nad okolicą, przypominając typowe orle gniazda. Do zamku prowadzi aleja, kończąca się na dziedzińcu zamku dolnego. Powstały na dawnym przedzamczu zamku gotyckiego jest obecnie otynkowany. Posiada w sumie 3 baszty i basteje: narożną i kapliczną oraz bramną. W baszcie kaplicznej pozostały resztki po dawnej bramie wjazdowej z końca XV w. Mury obwodowe zwieńczone są renesansową attyką. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w eksponaty z XVI do XIX w związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński a – przy dobrej widoczności - nawet Tatry. Przez kolejną bramę trafiamy do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (podobno osadzony był w nim Janosik). Obecnie urządzono tam izbę tortur. Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale na głębokość ponad 90 m, którą – zgodnie z legendą – wybudowali jeńcy tatarscy. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Cena wstępu 9 zł (7 zł ulgowy).
Kariera filmowa
Plenery zamku wykorzystywane były w kilku produkcjach filmowych. Powstawały tu Wakacje z duchami oraz pierwsza wersja Zemsty. Kręcono tu także Mazepę oraz sceny do serialu Janosik. Ostania filmowa adaptacja Janosika w reżyserii Agnieszki Holland, również zawiera sceny z niedzickiego zamku.

Klątwa Inków

Z Niedzicą wiąże się tajemnicza historia skarbu Inków. W XVIII wieku Sebastian Berzeviczy, potomek budowniczych zamku, wyjechał do Ameryki Południowej. Ożenił się, a jego córka poślubiła Tupaca Amaru – bratanka ostatniego wodza Inków, który stanął na czele powstania przeciwko Hiszpanom. Po przegranej walce wódz został stracony, a reszta rodziny, zabierając podobno ze sobą część skarbu Inków, schroniła się w Europie. Zamieszkali w Wenecji, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach mąż Uminy został zamordowany. Sebastian Berzeviczy z córką Uminą i wnukiem Antonim schronili się w Niedzicy. Tu jednak nieznani sprawcy zasztyletowali Uminę. Ocalał jednak jej syn. W 1946 r. jego potomek - Andrzej Benesz (późniejszy wicemarszałek Sejmu PRL) ze schowka pod progiem zamku wyciągnął testament sporządzony indiańskim pismem węzełkowym. Czy to wskazówka, jak znaleźć skarb? Nie wiadomo. Testament gdzieś przepadł, a Benesz zginął później w wypadku samochodowym.


Okolice
Najciekawszym miejscem w pobliżu zamku, chociaż nie w jego bezpośrednim otoczeniu, jest zapora na Dunajcu spiętrzająca jego wody w Zalew Czorsztyński. Choć sama zapora nie jest ani cudem estetyki czy techniki, niemniej jednak warto przejść po niej choćby dla samych widoków na spektakularną panoramę obydwu zamków (w Niedzicy i Czorsztynie) oraz samego jeziora. Niedzica to również raj dla rowerzystów, miłośników jazdy konnej, wędkarzy a także amatorów rekreacji wodnej. Poza tym to świetna baza wypadowa w pobliskie Pieniny, Tatry i Gorce. Jedną z najpopularniejszych lokalnych atrakcji jest spływ Przełomem Dunajca. Spływ odbyć można kajakiem, pontonem lub tradycyjną tratwą flisacką i podziwiać wspaniałe widoki na Trzy Korony, Sokolicę i inne szczyty Pienin. Najbardziej znaną formą jest spływ tratwami rozpoczynający się w Sromowcach Wyżnych, kończący w Szczawnicy lub Krościenku. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października za wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia świąt Wielkanocnych. Niedaleko Niedzicy – w Dębnie Podhalańskim – stoi gotycki drewniany kościół św. Michała Archanioła z XV wieku. Świątynia wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, otrzymała także nominację w konkursie siedmiu cudów Polski.

Andrzej Kasprzyk

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :