facebook

Kraina kwitnących jabłoni PDF Print Adres email
Turystyka
Piątek, 06 maja 2011 10:32

Jest wiele powodów, dla których właśnie w maju warto odwiedzić Sądecczyznę. W tym czasie w okolicach Łącka wielkie przestrzenie uprawnych sadów położonych na łagodnych zboczach pagórków przekształcają się kolorowy kwitnący pejzaż, który nie ma sobie równych. Widok spektakularny zwłaszcza przy odrobince lokalnej krasicy.

foto: Urząd Gminy ŁąckoŁącko od Żywca dzieli 130 km. Należy kierować się na Suchą Beskidzką, następnie Mszanę Dolną i Lubomierz. Sama trasa jest bardzo atrakcyjna zwłaszcza w rejonie Lubomierza i Kamienicy. Polska stolica śliwowicy jest dużą wsią letniskową z zabudową małomiasteczkową położoną nad Dunajcem. Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są sady rozmieszczone w pagórkowatej okolicy, w których dominują jabłonie, śliwy oraz wiśnie. Na wiosnę, gdy nadchodzi moment ich rozkwitu, cała okolica zamienia się w urzekającą baśniową krainę. To właśnie wtedy szczególnie warto odwiedzić te kameralne strony. W drugi weekend maja odbywa się tu coroczne Święto Kwitnącej Jabłoni. Impreza po raz pierwszy odbyła się 1947 i do dziś ściąga turystów z całego kraju. Biorą w niej udział zespoły regionalne, orkiestry dęte i znani artyści scen polskich. Dodatkową atrakcją są liczne stoiska i wystawy, na których spotkać można lokalne rzemiosło artystyczne, stoiska gastronomiczne z regionalnymi przysmakami, wyroby sadownicze i alkoholowe.
Jednak atrakcje okolic Łącka nie ograniczają się jedynie do pięknych sadów, owoców oraz znanej na całym świecie śliwowicy. To piękne tereny, które mogą zaskoczyć niejednego turystę. Na wędkarzy czekają tu żerowiska pstrąga, lipienia, szczupaka, a także głowacicy. Dunajec gwarantuje także możliwość spływu kajakowego, który szczególnie polecany jest na odcinku Kłodne – Łącko (15km). Oznakowano tu wiele ciekawych i malowniczych szlaków turystycznych, które prowadzą na Modyń (1032), Dzwonkówkę (984), Przehybę (1178) w Gorce i pasmo Radziejowej. Poza tym Łącko jest świetną bazą wypadową w leżące po sąsiedzku Pieniny, Gorce a nawet Tatry. Powody do zadowolenia będą mieli również sympatycy turystyki rowerowej oraz jazdy konnej. Na wszystkich pasjonatów historii czekają pełne zabytków, zamków i klasztorów dwa malownicze miasta: Stary Sącz (ok. 20 km od Łącka) oraz Nowy Sącz (ok. 30 km). Wszystkich łasuchów z pewnością zainteresuje to, że zarówno Stary jak i Nowy Sącz znane są z miejscowych lodów, które od lat przyrządza się według starej i sprawdzonej receptury.
Daje krzepę, krasi lica, nasza łącka śliwowica – tak o swoim trunku zwykli mawiać łąccy górale.

Andrzej Kasprzyk

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :