facebook

Pamiętajcie o ogrodach PDF Print Adres email
Turystyka
Piątek, 06 maja 2011 11:07

Słoneczny weekend czy wolne popołudnie coraz częściej spędzamy na działkach czy w ogrodach.
Dymią już ogniska i grille, a powietrze wypełnia woń koszonej trawy. Rusza sezon, w którym – oprócz żołądków trawiących przeróżne szaszłyki, karczki czy kiełbaski – najciężej pracować będą kosiarki. To w końcu one przekształcają zwykłe trawniki w zielone dywany.

(foto: sxc.hu)

Aby kosiarka sprawnie służyła nam cały sezon trzeba ją właściwie przygotować. Po zimnie powinno się wymienić olej oraz filtr powietrza, który wbrew pozorom jest jednym z najważniejszych elementów silnika kosiarki. Oczywiście należy naostrzyć nóż, co wcale nie jest sprawą banalną. Ostrzenie powinno odbyć się w odpowiednim serwisie, gdzie dodatkowo ostrze zostanie właściwie wyważone. Źle wyważone ostrze może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki.
Jeżeli decydujemy się na zakup nowej kosiarki należy przede wszystkim dopasować ją do swoich potrzeb. Dla działek o powierzchni do 1200m2 wystarczy maszyna o pojemności silnika do 150cm3(ok.4KM), natomiast na większe powierzchnie 1500 – 2000m2 - powinno się zaopatrzyć w kosiarkę o pojemności do 190cm3 (ok. 6 KM). Przy jeszcze większych terenach warto zastanowić się nad tzw. kosiarką-traktorkiem, która szczególną radość sprawi wszystkim „dużym chłopcom”.
- Podobnie jak w ubiegłym roku najpopularniejsze są obecnie kosiarki 3-funkcyjne – mówi Łukasz Pilch ze sklepu Arnika. - Kosiarki tego typu mogą zbierać trawę do kosza, mogą wyrzucać ją przez przystawkę boczną lub też działać z funkcją mulczowania (rozrzucenie rozdrobnionej trawy na powierzchnie trawnika w celu użyźnienia gleby; przyp. red.). Dostępne są modele zarówno w wersji bez napędu, jak i samobieżne z napędem za pomocą paska klinowego. Z reguły wyposażone są w duże koła, dzięki którym operowanie maszyną jest łatwiejsze.
Warto pamiętać, że kosiarki pracujące na terenach górskich wymagają nieco innej kontroli. Obecnie nie produkuje się już kosiarek z silnikami dwusuwowymi na mieszankę paliwa z olejem, które bez większych problemów mogły pracować na stromych zboczach. Współczesne 4-suwowe kosiarki pracujące na terenach o znacznym nachyleniu narażone są na poważne uszkodzenia. – W takiej sytuacji należy jak najczęściej sprawdzać poziom oleju w silniku oraz stan filtra powietrznego, do którego w momencie przechylenia kosiarki przedostaje się paliwo lub olej. Natomiast sam olej podczas pracy maszyny na mocno pochyłym terenie przedostaje się do komory spalania paliwa i w konsekwencji zaczyna brakować go w misce olejowej, co może spowodować zatarcie silnika – tłumaczy Łukasz Pilch.

aka 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :