facebook

Czerwcowe Morawy – zabytki, piwo i ser PDF Print Adres email
Turystyka
Piątek, 10 czerwca 2011 10:00

Ołomuniec to prawdziwa perełka wśród starych czeskich miast. Pierwsze wrażenie może być złudne - blokowiska na przedmieściach oraz chaotycznie ułożona starówka. Tymczasem pod względem ilości zabytków i atrakcji turystycznych Ołomuniec ustępuje tylko Pradze. Urok miasta smakuje się stopniowo, poznając powoli kolejne odsłony i zakamarki historycznej stolicy Moraw.

b_150_100_16777215_0___images_stories_2011-06_olomuniec.jpgOdległość z Żywca do Ołomuńca wynosi 173 km. Najpierw należy kierować się do Bielska Białej, następnie przez Cieszyn, Pribor i Frydek Mystek znaki prowadzą prosto do celu. Jedzie się szybko, a sama trasa zajmuje często mniej czasu od tej np. do bliżej położonego Krakowa.
Według legendy Ołomuniec został założony przez Juliusza Cezara. Pierwsze zmianki o tym mieście pochodzą z początków XI wieku. W 1187 r. miasto zostało stolicą Moraw. Przez kolejne setki lat Ołomuniec był drugim, po Pradze, największym ośrodkiem miejskim dzisiejszych Czech. W 1573 r. powstał tu uniwersytet (drugi w Czechach pod po praskim). Dobra passa miasta zakończyła się wojną trzydziestoletnią – w 1642 r. wojska szwedzkie zajęły i zniszczyły zamienione w twierdzę miasto, które wkrótce utraciło tytuł morawskiej stolicy na rzecz Brna. W XIX wieku dzięki silnej industrializacji i szlakom komunikacyjnym Ołomuniec znowu stał się wielkim ośrodkiem miejskim
Ołomunieckie Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Jego zabudowa reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy. Wysoka na ponad 30 metrów kolumna Trójcy Przenajświętszej stojąca na Górnym Rynku wpisana została na lista światowego dziedzictwa UNESCO. Równie cenne jest XIX-wieczne śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami. Na szczególna uwagę zasługują również ratusz z XII wieku z gotycką Sala Obrad i kaplicą św. Hieronima, zamek (Olomoucký hrad) z dawnym pałacem biskupa, katedra św. Wacława w Ołomuńcu ze 100 metrową wieżą, ratusz z socrealistycznym wariantem zegara astronomicznego, secesyjna Willa Primavesi, kościoły św. Maurycego, św. Michała oraz kościół Marii Panny Śnieżnej. Stare Miasto pełne jest ciekawych kamienic, fontann, ogrodów botanicznych i parków. Miłośnicy przyrody mogą wyruszyć na wędrówkę po Parku Krajobrazowym Litovelské Pomoraví, a na spragnionych kąpieli czeka świetnie zorganizowany aquapark. Do ogrodu zoologicznego położonego na wzgórzu Svatý Kopeček koło Ołomuńca co roku przybywają setki tysięcy turystów, którzy podziwiają tu ponad 250 najróżniejszych gatunków zwierząt. Wybiegi, pawilony, akwaria, terraria, woliery dla ptaków i strefy wypoczynkowe dla zwiedzających oraz place zabaw dla najmniejszych rozciągają się na czterdziestu hektarach liściastego lasu (dla zwiedzających dostępna jest ponad 30-metrowa wieża widokowa z panoramą okolic miasta). ZOO otwarte jest cały rok. Łatwo można się tu dostać środkami komunikacji miejskiej i samochodem.
W czerwcu władze w mieście przejmują piwosze. Od 22 do 25 czerwca odbędzie się już 10 Ołomuniecki Festiwal Piwa. W ramach imprezy wystąpi ponad 40 grup muzycznych, a w stoiskach będzie można spróbować specjałów lokalnej kuchni.

Twarożki ołomunieckie w Czechach znane jako olomoucké syrečky to miękkie sery dojrzewające wytwarzane w najbliższych okolicach Ołomuńca od ponad 400 lat. Charakteryzują się silną wonią i woskowożółtą barwą. Są jedynym czeskim serem z silnym, przenikliwym zapachem, tworząc nieodłączny element rodzimej kuchni. Oprócz soli nie dodaje się do nich żadnych innych sztucznych dodatków i konserwantów. Są zdrowe i dietetyczne (ok1%).Mają swoich sympatyków na całym świecie, a dla wielu są wystarczającym powodem do odwiedzenia okolic chlubiących się ich produkcją. Dla Czechów są tradycyjną i wciąż bardzo popularna przekąską do piwa.


Andrzej Kasprzyk

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :