facebook

150 km do Raju PDF Print Adres email
Turystyka
Środa, 27 lipca 2011 08:49

FOTO2: Kysel jest jedną z najpiękniejszych roklin w parku. Szlak ma długość 1,5 km. Dojście możliwe jest tylko z Klasztorzyska (Kláštorisko) niebieskim szlakiem.Na granicy Spiszu i Gemeru rozciąga się Słowacki Raj – jeden z najpiękniejszych parków narodowych Europy. To baśniowa kraina płaskowyżów, przepaści, wąwozów, wodospadów i jaskiń, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów nastawionych na aktywny wypoczynek. Jeszcze nigdy raj nie był tak blisko.

Jak dojechać: Najpierw obieramy kierunek na Zakopane. Następnie mijamy przejście graniczne w Łysej Polanie i prosto drogą nr 67, przez Jaworzynę, Tatrzańską Kotlinę, dojeżdżamy do Kieżmarku. Następnie najlepiej jest obrać kierunek na miejscowości takie jak: Spiska Nowa Wieś, Podlesok czy Cingoy. Z którejkolwiek z nich do Parku już tylko rzut beretem.
Dobszyńska Lodowa Jaskinia to jedna z najciekawszych jaskiń w Słowacji. Grubość pokrywy lodowej sięga tu ponad 20 m, a długość korytarzy sięga 1500 m.Kraina Słowackiego Raju jest wyjątkowa pod każdym względem. Porośnięta gęstym mieszanym lasem kryje w sobie wiele pięknych i ciągnących się kilometrami głębokich wąwozów skalnych. Spływają nimi krystaliczne potoki, tworząc przy tym kilkanaście malowniczych wodospadów. Tworzy się tutaj tajemniczy i egzotyczny klimat, który trudno skojarzyć z tą częścią Europy.
Szlaki w parku są najczęściej krótkie, ale za to niezwykle malownicze. W ich pokonywaniu pomagają liczne łańcuchy, drabinki, wiszące mostki i stopnie. Często trasy pokonuje się wzdłuż wysokich pionowych skał albo tuż nad rwącymi potokami. Wypadki zdarzają się tutaj wyjątkowo rzadko a park cieszy się popularnością wśród rodzin z dziećmi. Najczęściej odwiedzanymi szlakami są: Suchá Belá, Veľký Sokol, Kysel. Miłośnicy jaskiń powinni koniecznie zobaczyć Dobszyńską Lodową Jaskinie, która należy do najpiękniejszych w Europie.

Andrzej Kasprzyk

 

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :