facebook

Lipowska rządzi PDF Print Adres email
Turystyka
Wtorek, 30 sierpnia 2011 13:13

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej zajęło pierwsze miejsce w II rankingu polskich schronisk górskich przeprowadzonym przez magazyn „n.p.m.” To dobra rekomendacja dla turystyki górskiej na Żywiecczyźnie. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku za najlepszą tego typu placówkę uznano PTTK Przegibek.

Przez cały rok dziennikarze oraz osoby związane z magazynem górskim odwiedzili 65 polskich schronisk. Pod uwagę wzięte zostały tylko te należące do PTTK, w których obowiązuje jeden wspólny regulamin (z oczywistych powodów nie uwzględniono tych przypominających drogie hotele, do których można dojechać samochodem). Szczególną uwagę zwracali na warunki noclegowe, zaplecze gastronomiczne, czystość pokoi i sanitariów oraz ogólną atmosferę panującą w schronisku. Dla wizytujących ważne było również, czy na miejscu można dostać wrzątek, czy obsługa jest uprzejma, czy można przenocować w razie potrzeby na podłodze oraz czy docierając do placówki nawet późną nocą, nie pocałuje się klamki. Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria magazyn n.p.m. ogłosił, że właśnie PTTK Lipowska zasługuję na miano lidera wśród polskich schronisk górskich. Organizatorzy rankingu podkreślali, że najlepiej wypadły te obiekty, o które gospodarze dbają jak o własne domy. To w nich najczęściej panowała domowa atmosfera i specyficzny kameralny klimat.Zwycięskie schronisko położone jest kilkaset metrów na wschód od wierzchołka Lipowskiej Góry (1324 m n.p.m.), na wysokości 1290 m n.p.m. Roztacza się stąd widok na Beskid Żywiecki, Tatry oraz Małą Fatrę. Schronisko posiada 43 miejsca noclegowe w pokojach 3,4,8 i 10 – osobowych, jadalnie, bufet, sunę, sale telewizyjną oraz palenisko w pobliskiej bacówce. Gospodarzem obiektu jest od ponad 40 lat Helena Gowin.

Szlaki: zielony z Hali Boraczej: – 2 godz., żółty z Rajczy przez Halę Redykalną – 3.20 godz., niebieski ze Złatnej – 3 godz., zielony z Hali Rysianki – 0.15 godz.

Andrzej Kasprzyk

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :