facebook

Chwała Bohaterom PDF Print Adres email
Historia
Czwartek, 08 października 2009 10:41

1 września, równo 70 lat od wybuchu II wojny światowej, pod fortem Wędrowiec w Węgierskiej Górce znów padły strzały.

img1

To salwa honorowa na cześć bohaterów, która wraz z apelem poległych i kwiatami złożonymi pod tablicą pamiątkową dziś - w czasach, kiedy znów próbuje się zakłamywać historię - nabiera szczególnego znaczenia.

Ok. tysiąca osób zgromadziło się pod fortem Wędrowiec w Węgierskiej Górce, aby oddać hołd obrońcom z września 1939 roku. Mieszkańcy i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji poległych sprawowanej przez Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ks. biskupa Tadeusza Rakoczego. Biskup w homilii zwrócił uwagę na potrzebę obrony prawdy historycznej, której podważanie w ostatnim czasie staje się coraz bardziej powszechne. - Nie bez przyczyny to miejsce nazwano Westerplatte Południa. Dziś łączymy się duchowo z tymi, którzy na wybrzeżu uczestniczą teraz w obchodach rocznicy wybuchu wojny. Miejmy nadzieję, że uroczystość ta przeciwstawi się niektórym świadectwom kłamstwa i przekleństwa. Obyśmy naszej przyszłości nie odrywali od przeszłości i nigdy nie zapomnieli, za jaką cenę odzyskaliśmy wolność.

O pamięć apelował także por. Antoni Wolny, przewodniczący Klubu Obrońców Węgierskiej Górki, który w tamtym czasie uczestniczył w walkach. - W 1962 roku, po uporządkowaniu fortu, za pośrednictwem prasy zaprosiliśmy do Węgierskiej Górki obrońców z 1939 roku - wspomina. - Wtedy przyjechało nas ponad czterdziestu, a dziś zostało już tylko kilku.
Oprócz Antoniego Wolnego, w uroczystościach wziął udział również kpt. Stefan Gorczakowski, który w tym czasie służył w 151 kompani fortecznej „Węgierska Górka”. Przyjechał z Sobótki koło Wrocławia. - Jestem tutaj każdego roku, bez przerwy od 30 lat, mimo że teraz już bardzo źle się czuję. Przyznaje, że za każdym razem wszystko przeżywa od nowa. Nie są to jednak złe wspomnienia. - Dostałem tutaj skierowanie jako dwudziestoletni chłopak. Wtedy nie przejmowaliśmy się, czekaliśmy na przygodę i byliśmy zadowoleni, że wreszcie się coś dzieje. Wiedzieliśmy jednak, że walczymy za sprawę i ogromnym zaszczytem było dla nas nosić mundur żołnierza polskiego.
Kapitan Gorczakowski i porucznik Antoni Wolny zostali uhonorowani medalem „Pro Memoria” przyznawanym za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” odznaczono z kolei Mirosława Rubasa, prezesa Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych.
Tomasz MatlakiewiczWesterplatte Południa

2 i 3 września cztery niewykończone jeszcze schrony: „Waligóra”, „Wąwóz”, „Włóczęga”, i „Wędrowiec” obsadzone 70-osobową kompanią forteczną dowodzoną przez kpt. Semika i osłaniane przez: Batalion Korpusu Ochrony Pogranicza „Berezwecz” dowodzony przez mjr. Kazimierza Czarkowskiego stawiały zacięty opór 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty. Łącznie według różnych szacunków od 1000 do 1800 polskich żołnierzy aż do 3 września powstrzymywało ponad 17 tys. świetnie uzbrojonych żołnierzy niemieckich. Stawiali opór aż do momentu całkowitego wyczerpania możliwości walki. Zmusili w ten sposób niemiecką dywizję do montowania uderzenia i skutecznie opóźnili jej przemarsz i wzięcie udziału w planowanych walkach w okolicach Krakowa. Dziś miejsce to określa się jako Westerplatte Południa.
TOMA


Węgierska Górka na znaczkach

Znaczek pocztowy o nominale 1,55 zł upamiętniający obronę Węgierskiej Górki wydała Poczta Polska w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ukazuje on początek II wojny światowej z perspektywy obrońców. Na pierwszej linii frontu żołnierz polski w otworze strzelniczym bunkra ostrzeliwuje przedpole z CKM-u Browning.

Znaczek autorstwa artysty plastyka Jacka Dąbrowskiego wychodzi w ramach cyklu „Wojna obronna 1939 r.”. Drugi o nominale 2,40 obrazuje bombardowanie Wielunia.
- Każdy znaczek wydany zostanie w nakładzie 800 tys. sztuk. Trafiły one do obiegu dokładnie 1 września, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej - informuje Sabina Głogowska-Netter z Centrum Poczty Oddziału Rejonowego w Bielsku-Białej. Równocześnie z nimi wydano w nakładzie zaledwie 10 tys. sztuk. koperty pierwszego obiegu. Koperta związana z Westerplatte Południa przedstawia mapkę z usytuowaniem umocnień fortyfikacyjnych w Węgierskiej Górce.
TOMA


Więcej na ten temat

Moje Westerplatte, rozmowa z obrońcą Węgierskiej Górki

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :