facebook

Pszczyna na weekend PDF Print Adres email
Turystyka
Czwartek, 22 września 2011 07:40

Na stałych wystawach można zobaczyć wnętrza zamku z XIX w.Mogłoby się wydawać, że zachęcać do odwiedzenia Pszczyny nie trzeba. Dla mieszkańców Żywiecczyzny to przecież tak blisko. Tymczasem dla wielu jest to jedynie miasto „po drodze” na Śląsk, do centrum którego rzadko zjeżdża się z dwupasmówki. A zjechać warto, bo Pszczyna to prawdziwa perła Górnego Śląska.

Planując weekendowy wypad rodzinny w niedalekie okolice Żywca, niewątpliwie warto wziąć pod uwagę turystyczne atrakcje Pszczyny. To malownicze miasto z bogatą tradycją i historią sięgającą początków państwaZagroda Wsi Pszczyńskiej powstała w 1975 roku i jest jedną z wielu atrakcji Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. polskiego, kameralnym rynkiem i uliczkami przyciąga coraz więcej turystów. Jedną z największych atrakcji miasta jest Muzeum Zamkowe, które zaliczane jest do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w Polsce.Położone jest bezpośrednio przy Zabytkowym Parku Pszczyńskim, rozciągającym się na powierzchni 156 ha. W skład parku wchodzą: Park Zamkowy, Park Dworcowy oraz Dzika Promenada. W Parku Zamkowym, wśród bogatego drzewostanu, znajdziemy malowniczo wkomponowane w zieleń: bramę chińską, piwnice lodową, pawilon herbaciany czy dwór Ludwikówka. Na terenie Parku Dworcowego zwiedzimy skansen - ZagrodęWsi Pszczyńskiej, a wybierając się na Dziką Promenadę natrafimy na Pokazową Zagrodę Żubrów oraz pole golfowe. Spod muzeum dosłownie kilka kroków na starówkę, której układ przestrzenny niewiele zmienił się od czasów średniowiecza. Pszczyński rynek otoczony kościołami, kamienicami i ratuszem to najlepsze miejsce na krótki odpoczynek. Po kawie bądź obiedzie warto przespacerować się odchodzącymi od rynku wąskimi i urokliwymi uliczkami, w tym ulicą Piastowską – głównym miejskim deptakiem, na końcu którego znajduję się Muzeum Prasy Śląskiej.

Tereny Pszczyny i okolic warto obejrzeć na Na terenie parku, wkomponowano zabytkowe obiekty małej architekturywycieczkach rowerowych. Płaski teren oraz ciekawe drogi i trasy rowerowe prowadzące przez parki, skwery i leśne zagajniki sprawiają, że zwiedzanie Ziemi Pszczyńskiej z takiej perspektywy należy do wyjątkowo przyjemnych. Dębowe, kasztanowe, lipowe czy brzozowe aleje łączą bażantarnie, stawy, folwarki, leśniczówki i pałacyki usytuowane wokół Pszczyny. Wypożyczalnia usytuowana nieopodal zamku dysponuje 14 rowerami w holenderskim stylu. Koszt: 1,5 godziny – 10zł, cały dzień – 30 zł.


Andrzej Kasprzyk

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :