facebook

Nowy samochód idzie jak burza PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Czwartek, 08 października 2009 09:27

Zabiera 2500 litrów wody, ma dwieście sześćdziesiąt koni mechanicznych i, jak mówią strażacy, idzie jak burza. Nowy Mercedes Atego 1326, samochód szybkiego natarcia, od niedzieli 30 sierpnia oficjalnie już służy strażakom z OSP w Międzybrodziu Bialskim.

merc- Brakowało nam takiego wozu, który służyłby jako samochód do pierwszego natarcia - przyznaje Józef Droździk, skarbnik tutejszej OSP. - Napęd 4x4, więc wszędzie wjedzie, zabiera 2500 litów wody i rozwija duże prędkości. Sam jechałem nim bez problemu 100 km/h, potem włącza się blokada przyspieszenia.

W porównaniu z potężną Tatrą, którą strażacy również mają na wyposażeniu, dwa i pół tysiąca litrów to niewiele. Wystarczy jednak, żeby rozpocząć gaszenie zanim ważący 30 ton, czeski kolos ze zbiornikiem na 11 tys. litrów, dojedzie na miejsce. Mercedes z obciążeniem waży zaledwie 13 ton.

Wóz z całym wyposażeniem kosztował 550 tys. zł. Wiktor Czulak, prezes tutejszej OSP podkreśla, że auto udało się kupić w dobrym momencie. - Gdybyśmy je kupowali dziś, musielibyśmy zapłacić już ponad 700 tys. zł. Pieniądze na samochód pochodzą z trzech źródeł. Po 200 tys. zł dali Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 150 tys. dołożył Urząd Gminy w Czernichowie. W doposażeniu pomogli też sponsorzy. Dzięki ich wsparciu dokupiono łańcuch na koła, pilarkę spalinową i myjkę ciśnieniową. Chrzestnymi samochodu zostało właśnie małżeństwo darczyńców: Jolanta i Janusz Ryłkowie. - Butelką, o karoserię nie będziemy uderzać, ale na pewno coś się z niej dziś poleje - śmieje się pan Janusz.

Przekazanie samochodu odbywało się z iście strażacką pompą. Na uroczystość przyjechały poczty sztandarowe i wozy bojowe z prawie 30 zaprzyjaźnionych jednostek. Dla członków straży posypały się też odznaczenia i listy gratulacyjne, między innymi od Waldemara Pawlaka - Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Strażacy w OSP w Międzybrodziu na mercedesie nie poprzestają. Prezes Czulak przyznał, że w tej chwili stara się o przekazanie dla straży dwóch motocyklów terenowych, a w przyszłym roku, być może uda się jeszcze pozyskać kolejny lekki samochód z napędem 4x4. W przyszłym roku do mercedesa ma zostać zakupiony specjalistyczny sprzęt do ratownictwa drogowego. Oprócz tego powstaje projekt stworzenia w Międzybrodziu centralnego ośrodka szkoleniowego. Jeśli strażacy otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej, strażacy z OSP z całej Polski będą uczyć się tutaj ratownictwa przedmedycznego.

Tomasz Matlakiewicz

Odznaczeni strażacy

Srebrna odznaka honorowa „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”: Kazimierz Kadłubicki, Edward Sadlik, Józef Pielesz

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Zbigniew Baścik. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Małgorzata Tokarz, Mirosław Waluś.

Odznaka Wzorowego Strażaka: Grzegorz Mysłajek, Michał Mysłajek, Michał Dudek, Grzegorz Waluś, Przemysław Kierczak, Rafał Konior, Mateusz Dwornik, Artur Laszczak.

Srebrna Odznaka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Piotr Górecki, Marek Handzlik.

Brązowa Odznaka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Andżelika Strusik, Jakub Foltyn, Jakub Szałkowski, Damian Kołek, Paweł Kołek, Jacek Nalborczyk, Dawid Stwora, Radosław Błachut.

Pojazdy OSP

Tatra GCBA 11/48 - jedyny w powiecie samochód, mogący pomieścić 11 tys. litrów wody
Mercedes Atego 1326 - średni samochód szybkiego natarcia,
Lekki Samochód Ford GLM
Lekki samochód terenowy Łada Niva SLRR
Łódź ratunkowa z silnikiem
Ponton ratowniczy z silnikiem.

TOMA

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :