facebook

Tajemnice Orlich Gniazd PDF Print Adres email
Turystyka
Środa, 30 listopada 2011 12:36

Mirów (foto: Michał Demel) www.jura.plPlanując stosunkowo niedaleką jesienną wycieczkę nie sposób pominąć miejsca, które - zwłaszcza w listopadowej aurze - kusi całym wachlarzem atrakcji. Jura Krakowsko – Częstochowska to doskonały pomysł na ciekawy i aktywny wypoczynek w najlepszym wydaniu. Pośród wspaniałych jurajskich krajobrazów znajdziemy także pełne legend i tajemnic zamki – każdy z niezwykłą atmosferą i historią.

Jura tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem a Częstochową. W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość 300- 515 m n.p.m. Najpopularniejszą formą rekreacji jest tutaj turystyka piesza. Ogólnopolski Rejestr Znakowanych Szlaków Pieszych uznał szlak „Orlich Gniazd” za najlepszy pieszy szlak w naszym kraju. Jego najważniejszymi cechami są: rzeźba terenu, liczne zabytki, ostańce skalne i jaskinie oraz niezwykłe walory przyrodnicze. To miejsce przyciąga całe rzesze wspinaczy, dla których przygotowano mnóstwo ubezpieczonych dróg wspinaczkowych wraz z potrzebnym zapleczem (wypożyczanie sprzętu, szkoły wspinaczkowe, instruktorzy). Oprócz tego uprawiana jest tutaj również turystyka rowerowa, konna, a zimą również narciarska, dla której kilka tutejszych stoków zostało wyposażonych w wyciągi narciarskie. m.in. Morsku, Cisowej, Smoleniu, Jaroszowcu, Paczółtowicach.

Jura to także mekka miłośników historii. Występują tu ruiny średniowiecznych zamków, które ze względów obronnych były budowane na skałach ostańcowych. Dlatego właśnie często określa się je nazwą „orlich gniazd”. Warto przeznaczyć choćby dzień, aby obejrzeć dawne siedziby królów, magnatów i potężnych rodów. Każdy z zamków ma swoją niezwykłą historię pełną władzy, wojen oraz powtarzanych do dziś legend.
Kolejnym walorem regionu jurajskiego jest największe w kraju skupisko jaskiń, które są udostępniane dla turystów. Możemy do nich zaliczyć m.in. Jaskinię Wierzchowską w Dolinie Kluczwody, która jest jedną z największych na Wyżynie Krakowskiej, Jaskinię Nietoperzową położoną w Dolinie Będkowskiej, legendarną Jaskinię Łokietka oraz Jaskinię Ciemną na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Najpopularniejszym szlakiem na wyżynie jest czerwony Szlak „Orlich Gniazd”. Ciągnie się od Częstochowy do Krakowa a jego długość wynosi 164 km. Wiedzie przez najważniejsze jurajskie atrakcje, zamki oraz Ojcowski Park Narodowy. Równie chętnie uczęszczanym jest niebieski szlak „Warowni Jurajskich”, ciągnący się od Rudawy do Mstowa. Jest również wiele krótszych szlaków turystycznych.

Bobolice (foto: Michał Demel) www.jurapolska.pl

Bobolice. Królewski zamek w Bobolicach wybudowano w czasach Kazimierza Wielkiego. Wzniesiono go z białego wapienia na skalistym wzgórzu o wysokości 360 m n.p.m. Pierwotnie zajmował on tylko centralną część wzniesienia. Na najwyższym, północnym cyplu stała cylindryczna wieża, obok niej mieścił się budynek mieszkalny. Całość idealnie dopasowana do ukształtowania terenu jest jednym z najwspanialszych przykładów obronnej architektury średniowiecza. Według legendy pomiędzy zamkami Mirów i Bobolice przebiegał tunel, w którym właściciele zamków (bracia Mir i Bobol) ukryli wielkie skarby pochodzące z wypraw wojennych. Tunelu strzeże podobno potężna czarownica z diabelskim bernardynem.

Rabsztyn (foto: Michał Demel) www.jurapolska.pl

Rabsztyn. Pierwszą drewnianą warownię w tym miejscu wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. W ramach systemu murowanych warowni na granicy ze Śląskiem za Kazimierza Wielkiego na jej miejscu powstał kamienny, gotcki zamek. Zbudowany był z kamienia wapiennego oraz cegły. Zamek górny wzniesiony w stylu gotyckim
na planie nieregularnym zajmował wysoki cypel skalny i był najbardziej obronną częścią warowni. Całość otoczona była głęboką fosą, nad którą przerzucony był most zwodzony prowadzący do wieży bramnej zwanej Sławkowską. W czasie potopu wycofujące się wojska szwedzkie splądrowały i zniszczyły zamek, którego już nie odbudowano. Częściowo był jeszcze używany do początków XIX wieku, potem został opuszczony. W drugiej połowie XIX w. poszukiwacze skarbów wysadzili jedyną zachowaną część zamku – basztę oraz mury zamku dolnego. Na zamku odbywają się coroczne turnieje rycerskie.

Olsztyn (foto: Michał Demel) www.jurapolska.pl

Olsztyn. Wzniesiony został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, dla obrony pogranicza śląsko-małopolskiego. Charakterystycznym elementem ruin jest gotycka baszta z XIII wieku o wysokości 35 m, w dolnej części okrągła, w górnej ośmiokątna, z kamienia, a w XV w nadbudowana z cegły, która jeszcze za Kazimierza Wielkiego służyła jako więzienie. Drugie podzamcze znajdowało się w części pd-zach, z kwadratową basztą obserwacyjną zw. Sołtysią. Cały zamek otoczony był murem obronnym. Według legendy zamek w Olsztynie posiada podziemne połączenie z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach można zobaczyć pływające złote kaczki. Bilety wstępu: dorośli 2.5 zł, dzieci 1.5.

Mirów (foto: Michał Demel) www.jurapolska.pl

Mirów. Legendarnym władcą grodu w czasach Bolesława Krzywoustego był rycerz Mir, od którego imienia powstała nazwa zamku i osady. Zamek usytuowany jest w bardzo malowniczej okolicy - dookoła rozpościerają się tzw. Skały Mirowskie. Obecnie, po przejściu w prywatne ręce jest konserwowany i można go oglądać tylko z zewnątrz. Idąc 1,5 km na wschód ścieżką wzdłuż skałek dojdziemy do zamku Bobolickiego, (który również ma obecnie prywatnego właściciela).

Ogrodzieniec (foto: Michał Demel) www.jurapolska.pl

Ogrodzieniec. Zamek Ogrodzieniecki to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Zlokalizowany na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury (515,5 m. n.p.m.) - zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki burzliwej historii. Według legendy na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu w nocy straszy ogromny czarny pies, który ciągnie za sobą długi na trzy metry, brzęczący łańcuch. Owo tajemnicze zwierzę widywali ojcowie i dziadkowie już przed pierwszą wojną światową. Wspominali, że nocą żaden koń nie ośmielił się przejść zamkowej bramy, mimo iż zewnętrzny dziedziniec pachniał soczystą, świeżą trawą. Zwiedzanie: kwiecień 9.00 - 18.00, maj - sierpień- codziennie - 9.00 - 20.00, wrzesień - codziennie - 9.00 - 19.00, październik 9.00 - 18.00, listopad - 9.00 - 15.00 ( od 15.11.2010r. - zamek czynny w weekendy). 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :