facebook

Gaszą od 120 lat PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Czwartek, 08 października 2009 09:28

Już od 120 lat istnieje Ochotnicza Straż Pożarna w Milówce. W niedzielę 13 czerwca strażacy świętowali swoją okazałą rocznicę. osp mil

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez dziekana Dekanatu Milóweckiego ks. Józefa Nędzę. W trakcie homilii ksiądz dziekan odczytał list biskupa Tadeusza Rakoczego, adresowany do strażaków. Znalazły się w nim słowa uznania i życzenia na kolejna lata. - Trudno sobie wyobrazić, co by było, gdyby was zabrakło - pisze biskup. - Działacie 120 lat. Ilu ludzi dobrej woli było zaangażowanych w tym czasie? Ilu ludzie w tym czasie uratowaliście? Ile istnień i mienia?

Po mszy pokaźny korowód złożony ze strażaków, pocztów sztandarowych i samochodów strażackich z zaprzyjaźnionych jednostek OSP udał się na boisko sportowe. Tam strażacy odebrali gratulacje i odznaczenia. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono Grzegorza Matusznego i Józefa Bieguna. Srebrna Medale otrzymali: Damian Mikołajec, Kazimierz Potasiak, Maciej Matuszny i Marcin Marszałek. Brązowe natomiast: Krzysztof Tatarczyk, Daniel Pytel, Jarzy Kąkol, Mateusz Grzegorzek, Maciej Grzegorzek, Grzegorz Gołuch i Kazimierz Matuszny.

W należącej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostce sporo się dzieje nie tylko od święta. W tej chwili trwa rozbudowa domu strażaka. Strażacy starają się również o nowy samochód wyposażony w sprzęt do ratownictwa drogowego. - Taki samochód na pewno bardzo się przyda - przyznaje Adam Grzegorzek, Zastępca Komendanta Gminnego OSP w Milówce. - Już wkrótce nastąpi otwarcie tunelu w Lalikach i kolejnych odcinków drogi ekspresowej S69.

To nie jedyny jubileusz, jaki obchodzą w tym roku strażacy w Milówce. W czerwcu 100 lat istnienia świetowała tutejsza strażacka orkiestra dęta, kierowana przez Czesława Szczotkę.

Tomasz Matlakiewicz

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :