facebook

Gawędziarze i instrumentaliści ... PDF Print Adres email
Kultura
Czwartek, 15 gruddnia 2011 09:19

Ania Adamowska z Żywca. Solistka kapeli Tekla Klebetnica, która wśród innych kapel zajęła II miejsce.Łącznie ponad 130 uczestników z całych Beskidów wzięło udział w tegorocznych XX Posiadach Gawędziarskich i XXII Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych.

Przesłuchania trwały dwa dni od 5 do 6 listopada w dwóch miejscach: w siedzibie stowarzyszenia "Grojcowanie" w Brzuśniku oraz w zajeździe "Horolna" w Przybędzy. Impreza, jak zauważają organizatorzy, miała charakter ponadregionalny. Uczestnicy przyjechali z nie tylko z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, ale również z okolic Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego, Jordanowa i Cieszyna. W konkursie gawędziarzy wystąpiło 49 uczestników. W kategorii dzieci i młodzieży do lat 16: I miejsce ex aequo zajęli Daniel Kocima z Wisły, Katarzyna Rodak z Brzuśnika, oraz Oliwia Pydych ze Zwardonia. II miejsce przypadło: Angelice Łabas z Glinki oraz Weronice Biber z tej samej miejscowości. III miejsca podzieliły: Daria Jałowiczor z Jaworzynki, Karina Woj nar z Jaworzynki oraz Tomasz Szymanek ze Zwardonia. Wyróżnienia otrzymali: Adam Wróbel z Lesznej Górnej, Rachela Kocima z Wisły, Renata Kocoń z Juszczyny, Zbigniew Michalik z Wisły oraz Nina Grzegorek z Juszczyny. W kategorii dorosłych przyznano dwa pierwsze miejsca: Barbarze Wandzel z Juszczyny oraz Józefie Kani z Przyborowa. II miejsca zajęły: Maria Grzegorek z Juszczyny, Jan Szarzec z Wisły oraz Helena Klęczar z Osieka. III miejsca przyznano natomiast: Zofii Sordyl z Korbielowa, Józefie Sordyl z Korbielowa oraz Helenie Sobel z Wieprza. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Pluta z Pewli Wielkiej, Małgorzata Byrtek z Pewli Wielkiej, Genowefa Iwanek z Pietrzykowic, Czesława Węglarz ze Zwardonia, Andrzej Murański z Juszczyny, Irena Stopa z Jordanowa, Anna Łupieżowiec z Istebnej.

Podział miejsc i wyróżnień wśród instrumentalistów wygląda następująco. W kategorii solistów o lat 16 I miejsce zdobyli: Andrzej Zeman z Ciśca oraz Kamil Wiercigroch z Rajczy. Drugie miejsca przyznano: Łukaszowi Jarco z Węgierskiej Górki oraz Łukaszowi Juroszkowi z Jaworzynki. III miejsce zdobyła natomiast Kinga Patyk z Jaworzynki. Wyróżnienia: Aleksandra Juroszek z Jaworzynki (najmłodsza instrumentalistka - 7 lat) oraz Kinga Klaczek z Mesznej, Iwona Waluś ze Szczyrku, Dominika Bocek z Jaworzynki, Łukasz Kukuczka z Koniakowa, Samuel Guzik z Juszczyna, Wojciech Węglarz z Ciśca.

W kategorii dziecięcych i młodzieżowych kapel I miejsce zdobyła Kapela "Mała Barania" (Kamil Wiercigroch, Andrzej Zeman i Michał Zeman), II miejsce kapela "Mała Jetelinka" z Jaworzynki, trzecie natomiast dziecięco-młodzieżowa kapela zespołu "Zbyrcocek" z Juszczyna. Wyróżnienia specjalne otrzymali również instruktorzy: Monika Wałach z Jaworzynki, Brygida Murańska z Wieprza oraz Stanisław Kubasiak z Suchej Beskidzkiej. W kategorii instrumentalistów dorosłych jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia. I miejsce Przemysław Ficek z Jeleśni, II miejsce Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej, III miejsce ex aequo: Józef Hernas z Koszarawy, Rafał Gluza ze Szczyrku, Marcin Blachura z Żywca oraz Kamil Wojtyła z Żabnicy. Wyróżnienia specjalne otrzymali Antoni Gluza ze Szczyrku, Józef Byrtek z Pewli Wielkiej oraz Edward Byrtek z Pewli Wielkiej. Wyróżnienie specjalne za prezentację muzyczną na własnoręcznie wykonanych instrumentach otrzymał August Piecha z Pewli Wielkiej. W konkursie kapel dorosłych GRAND PRIX i "Złotą okarynę" przyznano kapeli "Romanka" z Żabnicy. II miejsce otrzymała kapela ''Tekla Klebetnica" z Ustronia, trzecie natomiast Kapela "Rajwach" z Koniakowa.

Organizatorami imprezy byli: Regionalny Ośrodek Kultury z Bielska Białej, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie" w Wieprzu oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Imprezę finansowo wsparło Województwo Śląskie i Powiat Żywiecki.


Tomasz Matlakiewicz

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :